05:48
Milan Kundera byl znám tím, že nestál o pozornost veřejnosti. Tvrdil, že pozornost by měly vzbuzovat jeho knihy, nikoliv život. O mediálním obrazu Milana Kundery a významu jeho díla nejen pro českou literaturu hovoří Karel Hvížďala a Miroslav Balaštík. Milan Uhde, Jiří Trávníček a muzikolog Miloš Štědroň představují svá oblíbená Kunderova díla.
Milan Kundera je ve světě nejznámnější český spisovatel, v Česku ho však tolik lidí nezná. V sedmdesátých letech emigroval do Francie. Od 90. let psal výhradně francouzsky. Neposkytoval žádné rozhovory.
Lidská paměť je proces neustálého ukládání, uchovávání a vybavování informací, pocitů, emocí a tak dále. Bez ní bychom nemohli pociťovat sami sebe, svou identitu ani historii. Paměť v mozku člověka neustále žije. Nad tímto fenoménem se ve svém románu Ignorance zamýšlí i spisovatel Milan Kundera. A víte, kde má paměť v mozku svoje místo a jaké typy paměti existují? Jaký je rozdíl mezi krátkodobou a dlouhodobou pamětí? Pořadem provází Cyril Höschl.
Milan Kundera je mnohými veleben, mnohými zpochybňován. Historik Petr Zídek se v diskusi s Josefem Chuchmou vyjadřuje k problematice extrémů ve vnímání a interpretaci díla i osobnosti Milana Kundery.
Divadlo Bez zábradlí uvedlo francouzskou konverzační komedii Ivana Calbéraca Láska z mládí. V hlavní roli i jako režisér se zde prezentoval Roman Zach. Premiéru hry hodnotí divadelní publicistka Jana Soprová.
Zlínské divadlo připravilo hru britského dramatika Toma Stopparda EGBDF. Drama ze sedmdesátých let minulého století se odehrává v psychiatrické léčebně, podstatnou roli v něm sehrává velký orchestr, který je de facto vystupující postavou. Režisérem hry je Patrik Lančarič.
Pořad Události v kultuře se věnuje nové knize jednoho z nejúspěšnějších francouzských autorů, spisovatele s obdivuhodnou fantazií Guillauma Mussa, Neznámá ze Seiny, která se stala ve Francii knihou roku 2021 a učarovala čtenářům po celém světě. Nejprodávanější francouzský autor současnosti se netají obdivem k české kultuře, hlavně k Milanu Kunderovi.
Antika znamená počátek filozofie, řadu literárních a divadelních her, které formovaly kulturní vnímání celé Evropy. Jaká díla se stala základy evropského dramatu a jsou jimi dodnes? A jak zvládnout tohle rozsáhlé téma u maturity? Pomůže vám seriál V hlavní roli: Maturita!
Při příležitosti stého výročí úmrtí Franze Kafky (2024) mohli zájemci o Kafkův život navštívit výstavu s názvem Cesty Franze Kafky. Výstava vznikla ve spolupráci Jana Jindry a Judity Matyášové a fotografiemi dokumentuje Franze Kafku cestovatele. Ve videu se dozvíte i něco o méně známých Kafkových zálibách.
Filozof, pedagog, historik, překladatel, originální básník a poslední biskup Jednoty bratské Jan Amos Komenský jako nejdůležitější postava českého baroka svým významem daleko přesáhl tuto éru. Jeho život, dílo, identitu i nadčasové myšlenky si připomeneme v pořadu Historie.cs.
Každá doba má svou literaturu krásnou, populární, pokleslou i zakázanou. Ukázka nám odpoví na to, jaká literatura se četla a vydávala v období Protektorátu a jaký význam v té době knihy měly. Podíváme se také na několik ukázek z filmů natočených podle bestsellerů té doby.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje osobnost divadelního režiséra Jaroslava Kvapila a divadelní tvorbu z období první světové války, tzv. shakespearovský cyklus a známé drama Gabriely Preissové Její pastorkyňa, jejíž libreto vytvořil Leoš Janáček.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.