05:48
Milan Kundera byl znám tím, že nestál o pozornost veřejnosti. Tvrdil, že pozornost by měly vzbuzovat jeho knihy, nikoliv život. O mediálním obrazu Milana Kundery a významu jeho díla nejen pro českou literaturu hovoří Karel Hvížďala a Miroslav Balaštík. Milan Uhde, Jiří Trávníček a muzikolog Miloš Štědroň představují svá oblíbená Kunderova díla.
Milan Kundera je ve světě nejznámnější český spisovatel, v Česku ho však tolik lidí nezná. V sedmdesátých letech emigroval do Francie. Od 90. let psal výhradně francouzsky. Neposkytoval žádné rozhovory.
V roce 2017 vyšel po více než čtyřiceti letech od svého vydání poslední z dosud v České republice nevydaných česky napsaných románů Milana Kundery, Kniha smíchu a zapomnění. Video je tlumočeno do znakového jazyka.
Milan Kundera je mnohými veleben, mnohými zpochybňován. Historik Petr Zídek se v diskusi s Josefem Chuchmou vyjadřuje k problematice extrémů ve vnímání a interpretaci díla i osobnosti Milana Kundery.
Pasáž pořadu Kniha mého srdce zachycuje váhání jednotlivých nakladatelství před vydáním prvního dílu řady fantasy románů britské spisovatelky J. K. Rowlingové o dobrodružství mladého kouzelníka Harryho Pottera a přijetí rukopisu u nakladatelství Bloomsbury Publishing.
Francie patří k zemím se silnou komiksovou tradicí. Ukazuje se však, že i současná česká komiksová tvorba dokáže ve světě zaujmout. Dokazuje to i zájem o ni na festivalu komiksu v Paříži, na kterém byla Česká republika v roce 2022 čestným hostem. Podívejme se na reportáž z dění na pařížském festivalu.
Výmluvná dohazovačka poradí, jak oženit hlavního hrdinu, starého mládence Podkolatova, vybere nevěstu, vylíčí její přednosti a snaží se Podkolatova zbavit strachu dostat se do „chomoutu“.
Divadlo pod Palmovkou pod vedením režiséra Michala Langa s Ondřejem Veselým v hlavní roli nastudovalo originální pojetí slavné Molièrovy hořké komedie Don Juan. Archetyp svůdce, který Don Juan představuje, patří k těm, kteří se nebojí ani boha ani práva. V českém divadle má obliba jedné z vrcholných Molièrových her dlouhou tradici. Michal Lang ji postavil jako roadmovie o „Juanově jízdě do pekla“. A proč je pro něj klasika tak cenná?
Proč má současný český básník Lubor Kasal rád tvorbu Františka Halase, básníka, který českou poezii naučil místo zpívání krákorat? Ve vybrané pasáži z dokumentárního pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň Lubor Kasal vypráví o Františku Halasovi a následně čte ukázku z jeho tvorby.
Třetí díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1847. Josef s Boženou bojují s poměry v Čechách i mezi sebou, přesto jsou silný pár. Pak ale přijde revoluce 1848. Němcovi ustáli velkou manželskou krizi a život v maloměstských Domažlicích je spojuje. Píše se rok 1847. Josef se stal příkladným uznávaným finančním komisařem a Božena obávanou „zpravodajkou“ z českého venkova do Havlíčkových novin. Oba manželé žijí politikou a nadějí, že císař konečně uzná práva Čechů. Mají stejné cíle, jsou silný pár. Dokud do jejich životů a snů nezasáhne revoluce a nerozmetá je na kusy.
Pocestný je jedna z básní ze sbírky Ohlas písní českých, napsané českým básníkem Františkem Ladislavem Čelakovským. Popisuje strastiplnou pouť životem, která může být pro někoho těžší a pro někoho snadnější. Verše můžete znát jako píseň z pohádky „Obušku, z pytle ven!“.
Babička patří k vrcholným dílům celé české literatury. Literární historik Milan Horký, historička Milena Lenderová a scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková hledají odpověď na otázku, kde našla Božena Němcová inspiraci k napsání tohoto díla a v čem spočívá jeho výjimečnost. Video zahrnuje také ukázky z minisérie Božena.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.