05:39
Víte, kdo je patronem skautů a skautek? Pokud ne, mrkněte na reportáž ze Zpráviček a dozvíte se, kdy skauti slaví svůj mezinárodní den.
První dívčí tábor se uskutečnil nedaleko Živohoště v roce 1915. České skautky strávily čtrnáct dní pod stanem, samy si vařily, nosily dřevo a zajišťovaly vše potřebné. Od té doby jezdí dívky na tábory ať už čistě dívčí, nebo smíšené s chlapci.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V dnešní době je Skaut jedním z nejoblíbenějších a nejžádanějších zájmových útvarů. Proč se Mezinárodní den skautů slaví zrovna na svátek sv. Jiří? Jaké jsou skautské zásady? A kolikrát v dějinách byl Skaut zakázaný?
Prostřednictvím vyprávění 116letého pradědečka se společně i s jeho pravnoučaty vypravíte po stopách Tomáše Bati. Tomáš Baťa byl nazýván "králem obuvi". Vymyslel spoustu novinek ve světě výroby bot. Byl to úspěšný český podnikatel, který se zasloužil o rozkvět města Zlín. Jeho pobočky a prodejny bot byly po celém světě. Jaký Tomáš Baťa byl? To vám pradědeček poodhalí ve svém vypravování.
Pojďme se společně podívat na historii Mezinárodního dne žen. Tento svátek slavíme 8. března. Ve starověku a středověku byly role žen a mužů většinou rozdělené. Muž pracoval a žena se starala o domácnost. Jenže s rozvojem vědy a techniky se společnost začala měnit. Vývoj v oblasti ženských práv urychlila první světová válka, protože ženy nahradily chybějící muže ve spoustě rolí a dokázaly tak, že jsou stejně schopné jako oni. I dnes je ale na světě spousta míst, kde se ženám jejich práv nedostává. Boj za ženská práva je dobré si stále připomínat.
Povolání baletky je na pohled krásné, ale ve skutečnosti velmi náročné. Devítiletá Karolína by se mu v budoucnu ráda věnovala naplno. Průvodcem po světě baletu jí byl muž nadmíru povolaný, Vlastimil Harapes. Společně se podíváme do zkušebního sálu, kde se pilně každé baletní představení trénuje.
Vystudovaný učitel, herec, scénárista a především populární hudební skladatel, také zakladatel divadla Járy Cimrmana a vítěz mnoha hereckých ocenění – to vše je Zdeněk Svěrák, kterého děti znají především ve spojení s jeho skladatelským kolegou Jaroslavem Uhlířem. V naší reportáži si připomeneme tvorbu tohoto všestranného a populárního umělce, který se navždy zapsal do dějin české kinematografie.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.