03:25
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Jednou z významných pražských industriálních památek je čistírna odpadních vod v Bubenči. Sloužit začala na počátku 20. století. Dnes je poslední kompletně dochovanou svého druhu na světě. I proto je od roku 2010 národní kulturní památkou.
Kde postavit dětské hřiště a kde plánovat stavbu domova pro seniory? I v tomto pomáhají nejen státním úřadům výsledky sčítání lidu. Speciál ČT ke sčítání lidu v roce 2011 vysvětluje, jak jsou data ze sčítání lidu využívána. Pomáhají při výstavbě velkých záchytných parkovišť, policii, hasičům a záchranné službě poskytují informace o zástavbě i sociální skladbě obyvatel.
Pevnost Terezín je známá zejména jako ghetto, kde byly během 2. světové války soustředěny tři čtvrtiny židovského obyvatelstva naší země. Transporty Židů končily na nádraží v Bohušovicích nad Ohří, poté následoval tříkilometrový pochod do Terezína, který byl pro řadu již tak vyčerpaných lidí konečný. Proto začalo projektování železniční vlečky, která by tuto trasu nahradila. Na její stavbě se podíleli samotní vězni a byla dokončena v roce 1943.
Jizerské hory jsou oblíbené zejména mezi milovníky běžeckého lyžování a cyklistiky. V tomto nejseverněji položeném pohoří České republiky kvetl v minulosti proslulý sklářský průmysl. Mnohé sklářské osady však částečně či úplně zanikly. V jedné takové sklářské osadě zbyl pouze jeden jediný dům, lesní zámeček, který je dnes znám pod označením Šámalova chata. V meziválečném období jej užíval kancléř prezidenta Masaryka Přemysl Šámal, jehož jméno dnes chata nese.
Představení krajinářsky nejzachovalejší části údolí řeky Jihlavy.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.