03:33
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Bajkovník je strom, který plodí listy i bajky. V této potkáme tři zvířecí sousedy. Co se stane, když o někom šíříme pomluvy? A jakým způsobem se to dělo v této bajce? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
V epizodě pořadu Kniha mého srdce je představena autobiografická trilogie americké spisovatelky humoristických románů Betty MacDonaldové Co život dal a vzal, navazující na oblíbenou knihu Vejce a já.
Cyklus čtených pohádek Karla Jaromíra Erbena nám představuje zajímavou formou klasické pohádky. Pohádku O třech bratřích čte herec Josef Somr. Četbu na několika místech doplňují herecká ztvárnění. Pohádka je překládána do znakového jazyka pro neslyšící.
PhDr. Zdeněk Uhlíř, vedoucí oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny, autor pojednání o starých tiscích a historických pracích, představuje první česky psanou kroniku o českých dějinách ze 14. století včetně podrobností o latinském fragmentu.
Jestli to tak bylo, nebo nebylo, to se dnes už nedozvíme, ale rytíř Prášil nám svým osobitým způsobem odvypráví pověst Tajemství z Blaníku. Víte, kde se vzalo brnění? Jak vznikl jeho název? Kde našli trpaslíci poklad a kam ho schovali? A co dal čaroděj Ohňomor rytíři Křivohubovi za to, že ho vysvobodil?
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.