05:24
Poslechněte si autentický záznam pasáže z pořadu Československého rozhlasu Nealkoholická vinárna U Pavouka, v níž 16. září 1966 poprvé zaznělo jméno Jára Cimrman. Předmětem následného rozhovoru se Zdeňkem Svěrákem je právě tato postava. Zdeněk Svěrák připomíná i některá zahraniční nastudování cimrmanovských her.
Zdeněk Svěrák vzpomíná na působení v Československém rozhlasu a s tím spojené počátky Divadla Járy Cimrmana. Čím divadlo oslovilo většinu národa?
Podívejte se na záznam představení z Žižkovského divadla k jubilejnímu výročí založení Divadla Járy Cimrmana. Představení je komponované jako psaní do nebe Ladislavu Smoljakovi, které je jednak osobní vzpomínkou Zdeňka Svěráka a také ukázkami připomíná slavné inscenace a osobnosti tohoto netradičního divadla.
Zdeněk Svěrák charakterizuje cimrmanovský humor jako typ humoru, který je určený pro chytrého diváka. Humor Divadla Járy Cimrmana je založen na základních školních znalostech diváků, možná proto jsou představení divadla opakovaně vyprodávána.
Cimrmanolog Zdeněk Svěrák jako host pořadu Hyde Park Civilizace popisuje, jak Jára Cimrman změnil Čechy, pro koho je vlastně cimrmanovské divadlo určeno a čím je charakteristický jeho humor. Vysvětluje zrod postavy Járy Cimrmana a odpovídá i na otázku, jak Cimrman vypadal.
Reportáž k jubilejnímu výročí existence postavy českého génia přináší ohlédnutí za půlstoletím divadelních představení spjatých s touto fiktivní, přesto legendární osobností. Reportáž je doplněna rozhovorem se Zdeňkem Svěrákem.
Není to tak dávno, kdy se u nás řešila otázka, zda je česká literatura v krizi, nebo není. Literární odborníci v pasáži z pořadu Všude samé Hlubočepy hovoří o stavu české literatury v době, kdy ji opustila velká jména jako Bohumil Hrabal a další.
Jaroslav Kvapil byl významný divadelník, režisér, básník a libretista opery Rusalka. Také se ale zapojil do činnosti domácího odboje za první světové války: byl členem odbojové skupiny Maffie, autorem Manifestu českých spisovatelů a vystupoval proti Rakousku-Uhersku a později i proti nacistické okupaci.
Martin C. Putna vzpomíná, jak v 80. letech přepisoval na stroji oficiálně zakázanou literaturu – například Znamení moci od Zahradníčka. Vysvětluje i tehdejší postoje neoficiálního prostředí a proč se českou katolickou literaturou začal zabývat. Nastiňuje její vývoj od konce 19. století až k Ivanovi Magoru Jirousovi. Věnuje se i současnému katolickému prostředí a radikálním katolíkům.
Necelý měsíc po smrti Václava Havla uvedla autorova domovská scéna Divadlo Na zábradlí divadelní hru z osmdesátých let minulého století nazvanou Asanace. Drama je možno vnímat jako alegorii na totalitní podobu Československa v osmdesátých letech. O inscenaci a spolupráci s Václavem Havlem a jeho otiscích právě na této scéně hovoří režisér hry David Czesany.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.