05:24
Poslechněte si autentický záznam pasáže z pořadu Československého rozhlasu Nealkoholická vinárna U Pavouka, v níž 16. září 1966 poprvé zaznělo jméno Jára Cimrman. Předmětem následného rozhovoru se Zdeňkem Svěrákem je právě tato postava. Zdeněk Svěrák připomíná i některá zahraniční nastudování cimrmanovských her.
Zdeněk Svěrák vzpomíná na působení v Československém rozhlasu a s tím spojené počátky Divadla Járy Cimrmana. Čím divadlo oslovilo většinu národa?
Podívejte se na záznam představení z Žižkovského divadla k jubilejnímu výročí založení Divadla Járy Cimrmana. Představení je komponované jako psaní do nebe Ladislavu Smoljakovi, které je jednak osobní vzpomínkou Zdeňka Svěráka a také ukázkami připomíná slavné inscenace a osobnosti tohoto netradičního divadla.
Zdeněk Svěrák charakterizuje cimrmanovský humor jako typ humoru, který je určený pro chytrého diváka. Humor Divadla Járy Cimrmana je založen na základních školních znalostech diváků, možná proto jsou představení divadla opakovaně vyprodávána.
Cimrmanolog Zdeněk Svěrák jako host pořadu Hyde Park Civilizace popisuje, jak Jára Cimrman změnil Čechy, pro koho je vlastně cimrmanovské divadlo určeno a čím je charakteristický jeho humor. Vysvětluje zrod postavy Járy Cimrmana a odpovídá i na otázku, jak Cimrman vypadal.
Reportáž k jubilejnímu výročí existence postavy českého génia přináší ohlédnutí za půlstoletím divadelních představení spjatých s touto fiktivní, přesto legendární osobností. Reportáž je doplněna rozhovorem se Zdeňkem Svěrákem.
Dita Táborská hovoří o své motivaci k napsání románu Malinka a dále o inspiraci, jakou jí byly životní zkušenosti s náhradní rodičovskou péčí. Spisovatelka se vyjadřuje také k názorovým tendencím k náhradní rodičovské péči, se kterými se v české společnosti setkává.
Ve vybrané pasáži z pořadu Rozhovor na dálku vzpomíná Madla (Marie) Vaculíková, manželka spisovatele Ludvíka Vaculíka, na počátky své korespondence s českým umělcem Jiřím Kolářem. Ta začala víceméně náhodou a neobvyklou dohodou. Byla ku prospěchu oběma stranám. Její vyprávění je prokládáno obrazy, které jí Kolář posílal, a ukázkami z dopisů.
Vítězslav Nezval byl mimořádnou osobností českých dějin a kultury 20. století a také mimořádným autorem s mimořádnou životní sinusoidou. Ukázka představuje část jeho díla, jeho názory a zapojení do života doby. Prožil toho mnoho a sám prošel neobvyklou stezkou od surrealismu až po stalinismus. Talentovaný básník se zkrátka s režimem potýkal, jak uměl. Současně je zmíněna i politická činnost diplomata a politika Jana Masaryka, Nezvalova současníka.
Bratři Cyril a Metoděj přinesli Slovanům jejich písmo, hlaholici. Doktor Marek Vácha vysvětluje vznik a vývoj tohoto písma. Dále hovoří o překladu Písma svatého do podoby, která byla Slovanům srozumitelná, a to nejen z hlediska jazykového, ale i kulturního.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.