05:24
Poslechněte si autentický záznam pasáže z pořadu Československého rozhlasu Nealkoholická vinárna U Pavouka, v níž 16. září 1966 poprvé zaznělo jméno Jára Cimrman. Předmětem následného rozhovoru se Zdeňkem Svěrákem je právě tato postava. Zdeněk Svěrák připomíná i některá zahraniční nastudování cimrmanovských her.
Cimrmanolog Zdeněk Svěrák jako host pořadu Hyde Park Civilizace popisuje, jak Jára Cimrman změnil Čechy, pro koho je vlastně cimrmanovské divadlo určeno a čím je charakteristický jeho humor. Vysvětluje zrod postavy Járy Cimrmana a odpovídá i na otázku, jak Cimrman vypadal.
Zdeněk Svěrák charakterizuje cimrmanovský humor jako typ humoru, který je určený pro chytrého diváka. Humor Divadla Járy Cimrmana je založen na základních školních znalostech diváků, možná proto jsou představení divadla opakovaně vyprodávána.
Podívejte se na záznam představení z Žižkovského divadla k jubilejnímu výročí založení Divadla Járy Cimrmana. Představení je komponované jako psaní do nebe Ladislavu Smoljakovi, které je jednak osobní vzpomínkou Zdeňka Svěráka a také ukázkami připomíná slavné inscenace a osobnosti tohoto netradičního divadla.
Zdeněk Svěrák vzpomíná na působení v Československém rozhlasu a s tím spojené počátky Divadla Járy Cimrmana. Čím divadlo oslovilo většinu národa?
Reportáž k jubilejnímu výročí existence postavy českého génia přináší ohlédnutí za půlstoletím divadelních představení spjatých s touto fiktivní, přesto legendární osobností. Reportáž je doplněna rozhovorem se Zdeňkem Svěrákem.
Chcete se dozvědět, co vedlo Boženu Němcovou k napsání známé knihy Babička? Co je v její knize podle skutečných vzpomínek malé Barunky a co je smyšlené? Dozvíte se, proč se se svým mužem Josefem Němcem stále stěhovali, jak se Božena stala spisovatelkou a jestli sláva a uznání přináší také bohatství.
Divadelní adaptaci románové kroniky bratří Mrštíků Rok na vsi, zásadního díla českého realismu, uvedlo v roce 2018 Národní divadlo moravskoslezské. Inscenace vznikla v dramatizaci Vojtěcha Štěpánka, který přibližuje děj románu naší současnosti.
Korespondence tvoří nedílnou součást odkazu Boženy Němcové. Podívejte se na reportáž o dopisech, které uchovávají a zkoumají archiváři Památníku národního písemnictví v Praze. Pro originály platí sice přísná pravidla, například pokud jde o vlhkost, k jejich digitálním verzím se ale může dostat i široká veřejnost.
Literární vědci diskutují o tom, co to byla česká meziválečná avantgarda, kdo do jejího okruhu patřil, jak se avantgardní umělci společensky angažovali a čím se tito básníci zapsali do literární historie.
11 587
614
3 390
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.