01:33
Už antická filosofie řešila otázku prokrastinace. Aristotelés přemýšlel, jak je to s naším vnitřním rozporem a nevládou nad sebou samými. A že to nakonec vymyslel! Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Má filosofie místo v milostných vztazích? Vysvětlení pojmu resentiment německého filosofa Friedricha Nietzscheho dokáže, že ano. Pokrytecká morálka, maskování vlastního naštvání versus skutečné morální provinění. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Jak jde dohromady psí moč a filosofie? Díky přístupu osvícence Immanuela Kanta k fenoménu poznávání pochopíte. Jako lidé známe svět jen z části, naše poznání je omezené. A hlavně úplně jiné než třeba u zmíněných psů. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Kdo nebo co určuje naši identitu? Anglický filosof John Locke spatřuje odpověď v našich vzpomínkách na minulost i v plánech do budoucna. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Snažíte se chovat zodpovědně k přírodě, ale mnohdy se zdá se, že to nemá smysl? Německý filosof Gottfried Wilhelm Leibnitz to i přesto vidí optimisticky. Vztah mezi příčinou a následkem popsal jako nezměnitelný, všechno se děje tak, jak musí. Netrapme se proto a běžme spát s čistou hlavou. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Může nás Komenský oslovit ještě dnes, i po staletích? Petr Jan Vinš, generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR, se zamýšlí nad duchovním odkazem Komenského, klade si otázku, jaký je „jeho“ Komenský. Nachází přitom oporu v proroku Izajášovi. Komenského vidí jako postavu stíhanou ranami osudu, podobnou nalomené třtině, postavu, která se ale nikdy nezlomí a znovu se narovná, aby pokračovala v práci pro lidstvo…
Život mistra Konfucia byl poznamenán putováním, spory panovníků a i přesto, že jeho rady byly žádané, neobsadil žádnou funkci. Byl významným učitelem, své učení šířil po staročínských státech. Jeho odkaz je živý dodnes.
Současná medicína nahlíží na schizofrenii jako na poruchu zpracování informací. Jde o onemocnění s genetickým podkladem. Lékař za pomoci psychoterapeutické metody vstupuje do světa pacienta: naslouchá mu a snaží se mu zevnitř „rozbít“ jeho psychotický svět. Pořadem provází Cyril Höschl.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj Patrika, jednoho z nejvýraznějších protagonistů uplynulých epizod. Patrik měl odjakživa problémy s agresivním vystupováním vůči svému okolí a už jako malý kluk často mluvil o tom, že mezi jeho největší obavy patří to, že někoho v afektu zbije a půjde kvůli tomu do vězení. Ostatně v jednom z dílů úvodní série jsme mohli vidět vyhrocenou situaci ze školy v přírodě s Patrikem v hlavní roli, která skončila údery i brekotem na pokoji spolužáků.
Ukázka shrnuje význam sebepoznání pro náš další osobnostní rozvoj, pro zvýšení kvality života, porozumění tomu, že každý jsme jiný, a je to naprosto v pořádku. Cenné je stručné shrnutí, co který typ potřebuje a čemu bychom měli s ohledem na své nastavení věnovat pozornost. Video navazuje na díl Sebepoznání: Typologie osobnosti.
Rozhovor s manželi a rodiči třech synů o fenoménu rodičovství. Je to šok, na který je třeba se řádně připravit, nebo je to pohoda a téměř nic se neděje? Jak je samotné při výchově ovlivňuje to, co zažili sami jako děti? Hosté odtajní i výchovné tipy, jež zkouší na svých dětech.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.