01:33
Už antická filosofie řešila otázku prokrastinace. Aristotelés přemýšlel, jak je to s naším vnitřním rozporem a nevládou nad sebou samými. A že to nakonec vymyslel! Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Má filosofie místo v milostných vztazích? Vysvětlení pojmu resentiment německého filosofa Friedricha Nietzscheho dokáže, že ano. Pokrytecká morálka, maskování vlastního naštvání versus skutečné morální provinění. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Jak jde dohromady psí moč a filosofie? Díky přístupu osvícence Immanuela Kanta k fenoménu poznávání pochopíte. Jako lidé známe svět jen z části, naše poznání je omezené. A hlavně úplně jiné než třeba u zmíněných psů. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Kdo nebo co určuje naši identitu? Anglický filosof John Locke spatřuje odpověď v našich vzpomínkách na minulost i v plánech do budoucna. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Pojďme se společně podívat na video o tom, že smrt patří k životu. Z našeho lidského pohledu je život velmi dlouhý a dá se v něm stihnout cokoliv. Všechno, co žije, ale také jednou umře. Snažit se vyhnout smrti by bylo pošetilé. Opotřebované tělo prostě přestane fungovat a to je konec. A co se děje po smrti? Co si myslíte vy?
Může nás Komenský oslovit ještě dnes, i po staletích? Petr Jan Vinš, generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR, se zamýšlí nad duchovním odkazem Komenského, klade si otázku, jaký je „jeho“ Komenský. Nachází přitom oporu v proroku Izajášovi. Komenského vidí jako postavu stíhanou ranami osudu, podobnou nalomené třtině, postavu, která se ale nikdy nezlomí a znovu se narovná, aby pokračovala v práci pro lidstvo…
Ke spojení šintó (odvěkého japonského náboženství) a buddhismu dochází ve spojitosti s Dógenem, zakladatelem japonské zenové školy Sótó. Během svého života byl Dógen v buddhismu vysvěcen na mnicha, studoval a navštěvoval duchovní vůdce, aby mu ujasnili jeho pochybnosti. Až po vycestování do Číny se mu to podařilo a dosáhl stavu procitnutí. Po návratu do Japonska zavádí praxi čínské školy Sótó. Propaguje tichou meditaci v sedě jako pravou bránu k autentickému buddhismu. Tím se dostává do rozporu s dalšími buddhistickými školami.
Ničiren, významná postava japonského buddhismu, věřil, že jedině Lotosová sútra obsahuje pravou nauku. Jeho učení nebylo moc významné až do 20. století, kdy ho oživilo hnutí Sóka gakkai. Ničirenovo učení se těší velké oblibě v zahraničí. Kromě Ničirenova buddhismu existuje také zenový buddhismus, což je především přístup k životu, a byl prvním proudem japonského buddhismu, který pronikl do Čech.
Víte, kdo je kapitán Sully? S redaktorem ČT Danielem Stachem a pilotem největšího dopravního letadla A380 Davidem Heclem sledujeme dramatické nouzové přistání dopravního letadla se 150 cestujícími na palubě na řeku Hudson. Jaké ponaučení si jako pilot vzal z kroků kapitána Sullenbergera? Co je důležité pro pilota, aby byl schopen reagovat na krizovou situaci a využít vše, co se naučil? A kdy se z pilota stane „dobrý“ pilot? To vše ve srovnání s tragédií německého letadla, kdy psychicky labilní pilot úmyslně narazil do horského masivu v provensálských Alpách.
Občas se změní plány, a to i v těhotenství. Povídání s matkou, herečkou, která odkrývá svou zkušenost se zamlklými těhotenstvími, potratem i kyretáží. Co se ženě honí hlavou, když taková situace přijde? A k čemu se nejčastěji v myšlenkách vrací i potom?
Fetišismus je specifická závislost. Fetišisté nejsou nebezpeční ani sobě, ani svému okolí, ale svoji zálibu raději skrývají před veřejností. Společnost je totiž řadí mezi devianty. Zvláštní zálibu má i Lukáš. Místo manželky má doma skříň plnou bot na podpatku.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit" různé skutečnosti, například jaké místo má násilí v našich životech. Násilí je ve filmech a televizním vysílání zobrazováno často. Tato skutečnost bývá terčem kritiky, pro někoho zase normalizuje tělesné tresty. Existuje „výchovné" či „ospravedlnitelné" násilí? I tyto pojmy vysvětlí dokumentární seriál TeleRevize.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.