01:58
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Čím to, že je Shakespeare stále aktuální? Na tuto otázku odpovídá mimo jiné i překladatel Shakespearovy tvorby Martin Hilský.
Slovenská autorka, básnířka a prozaička Dominika Moravčíková představuje v pořadu Slovenská čítanka svůj básnický debut Deti Hamelnu a popisuje příběh jejího vzniku.
Reportáž je založena na rozhovoru s Klárou Macúchovou, jednou z překladatelek díla spisovatele Haruki Murakamiho do češtiny. Hovoří zejména o procesu, kterým před vydáním procházejí překlady i obálky jeho knih.
Národní divadlo Brno se přidalo k řadě dalších scén, které uvedly Shakespearovu tragédii Hamlet. Základní myšlenku tragédie aktualizuje režisér Martin Čičvák. V roli Hamleta se představil Tomáš David.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. V roce 1970 byla v Národním divadle odehrána činohra Bertolda Brechta Matka Kuráž a její děti, která se režimu poněkud vymkla z rukou. O inscenaci hovoří její režisér Jan Kačer.
Shakespearolog a překladatel Martin Hilský v rozhovoru s herečkou Taťánou Medveckou interpretuje hru Macbeth od Williama Shakespeara. V čem se zásadně liší od Hamleta? A proč je tahle tragédie tak krátká? Na čí počest byla napsána? Hilský hovoří o motivu času a čarodějnic a zmiňuje dále charakteristiku postavy Macbetha a kontext vzniku hry. Pasáž obsahuje ukázky z divadelního představení hraného na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě.
Český básník, člen Skupiny 42, překladatel a esperantista Ivan Blatný patří k nejvýznamnějším a nejoriginálnějším moderním českým básníkům. Podívejme se na okolnosti provázející jeho dětství a mládí vrcholící emigrací do Británie.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku číst dvojhlásky ou, au, eu. Nejprve paní učitelka vytáhne z kouzelného klobouku předměty, v jejichž názvech se dvojhlásky vyskytují. Názvy k nim přiřadíme a pak předměty rozdělíme podle dvojhlásek do jednotlivých skupin.
Poslechněme si vyprávění Zdeňka Svěráka. Jedna z jeho pohádek se jmenuje Na proslulém kopci. A na jaký kopec se v pohádce podíváme? Přeci na známý vrch Kozákov. Sice to dá tatínkovi dost práce, ale nakonec vymyslí pohádku o skutečném pohádkovém kraji. Jak k tomu přispělo město Poděbrady? A Prachovské skály? Tuto a další jiné pohádky najdeme také v knížce Tatínku, ta se ti povedla. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku, skřítkem Všudybýlkem a princeznou Dětěně, jak se správně čtou a píšou slabiky dě, tě, ně. V zábavných spojovacích a doplňovacích cvičeních si tuto dovednost procvičíme. V závěrečné básničce budeme navíc hledat i rýmy.
13 279
747
4 555
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.