03:53
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Čím to, že je Shakespeare stále aktuální? Na tuto otázku odpovídá mimo jiné i překladatel Shakespearovy tvorby Martin Hilský.
Slovenský flexibilní a kosmopolitní spisovatel a publicista Michal Hvorecký v pořadu Slovenská čítanka hovoří o kreativitě, pluralitě názorů, kontroverzních tématech i manipulaci.
Současný spisovatel a autor mnoha severských detektivek, Jo Nesbø, začal již v dětství číst detektivní knihy. V rozhovoru vypráví, co ho přilákalo ke psaní detektivního žánru, a popisuje, jak jeho knihy vznikají a proč čtenáři vyhledávají literární žánr detektivky.
Básník hrůzy či otec hrůzostrašného románu. To jsou přízviska označující spisovatele německého původu Christiana Heinricha Spiesse. Jeho romány akcentují motivy hrůzy, mučení, únosů, ale nacházejí se v nich i prvky nadpřirozenosti (duchové, ďáblové, démoni). Germanista a literární historik Václav Maindl společně s Martinem Křížem představují Spiessovu osobnost, jeho život a tvorbu.
Komedie, tragédie nebo tragikomedie? Zpracování divadelní hry Antona Pavloviče Čechova Višňový sad se divadlo od divadla různí. Nadčasové dílo ztvárnila tentokrát Komorní scéna Aréna pod vedením režiséra Ivana Krejčího.
Období pandemie koronaviru významně zasáhlo i sféru umění. Divadla byla zavřená, zkoušení bylo limitováno karanténami herců. Tato situace ovlivnila i připravovanou inscenaci Dostojevského Idiota v Národním divadle v režii Daniely Špinar (dříve Daniel Špinar). Představení tím získalo unikátní tvar, režisér se totiž nakonec rozhodl inscenaci zfilmovat, a to přímo v prostorách Národního divadla. Ve videu se podíváme na to, jak tento projekt vznikal.
Co se stane, když se do vesnice přistěhuje šotek a začne bydlet v opuštěné chaloupce? To se začnou dít věci, že se místní nestačí divit. Najednou jde všechno od desíti k pěti a šotek se tomu jen škodolibě směje. Není však třeba házet flintu do žita, jak s takovým šotkem zatočit a vše napravit, se dozvíme v pohádce o šotkovi Ramzovi.
Jestli to tak opravdu bylo nebo nebylo, to se už dnes nedozvíme, ale tyto pověsti, které se nám zachovaly, stojí za to znát. Rytíř Prášil nám poví, jak to bylo s horou Blaník, kde jsou podle pověsti ukryti rytíři svatého Václava. Ti nám přijdou pomoci, až nám bude nejhůř. Celá pověst je i ve znakové řeči.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku číst bě, pě, vě. Vyrobíme si pomůcku motýla, která nám usnadní čtení a psaní slabik bě, pě, vě. Následně si vše pořádně procvičíme a chybět nebude ani závěrečné luštění přeházených písmen, která nám vytvoří slova s těmito slabikami.
Pohádka O hloupém Honzovi, kterou předčítá herec Jan Vondráček. Příběh vypráví o Honzovi, který se v panství představuje vždy jiným jménem a působí problémy. Když se mu však zalíbí pánova dcera, vydá se za králem. Kdo totiž krále přechytračí, získá princeznu nebo velké bohatství.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.