Přímá volba a (ne)odvolatelnost prezidenta

04:13

Přímá volba a (ne)odvolatelnost prezidenta

Přímá volba prezidenta zvyšuje jeho legitimitu – ale měla by veřejnost mít i přímou možnost prezidenta/prezidentku odvolat? Tehdejší místopředseda Senátu Petr Pithart v Hyde Parku (2012) vysvětluje, proč je v českém ústavním systému odvolání prezidenta složité. Senát sice může prezidenta obvinit (tzv. impeachment), ale rozhodnutí o zbavení funkce přísluší Ústavnímu soudu a je potřeba souhlas 3/5 většiny obou komor Parlamentu. Přímá volba tak sice dává občanům větší vliv při volbě, ale zároveň činí prezidenta prakticky neodvolatelným.

Tip do výuky

Položte úvodní otázku k zamyšlení: Měli by mít občané možnost prezidenta/prezidentku sami odvolat, když ho/ji sami volí? Nechte žáky a žákyně diskutovat ve dvojicích. 

Po zhlédnutí videa zadejte úkol: „Napiš krátkou zprávu (např. babičce, kamarádovi nebo mladšímu sourozenci), ve které srozumitelně vysvětlíš, jak je dnes v ČR možné odvolat prezidenta republiky.“

Porovnejte český systém s jinou zemí (např. USA, Slovensko). Využijte Vennův diagram. 

Zadejte tvorbu akrostichu: „Použij slovo IMPEACHMENT a ke každému písmenu napiš slovo nebo větu, které s tématem souvisejí (např. I – instituce, M – mandát, P – prezident…).“

Materiály ke stažení

1 pracovní list

Volí se prezident

Jak je volen prezident? Jaké jsou jeho pravomoci? A co naopak nemůže? To vše najdete v přehledu toho nejdůležitějšího, co byste měli o hlavě státu vědět.
Střední škola
Člověk a společnost

Mohlo by vás také zajímat

Stát

Právo

ČT edu nejsou pouze videa

1 305

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání