02:29
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Bez znalostí a zkušeností toho moc nedokážeme. Je důležité, abychom se vzdělávali v oboru, který nás zajímá a pro který máme předpoklady nebo talent. Těžké rozhodnutí čeká i Sáru, která se rozmýšlí, jakou cestou se vydat. Na jakou střední školu, gymnázium nebo uměleckou školu si asi podá přihlášku?
Jakým způsobem probíhá tvorba ceny? Informace o základním pravidle nabídky a poptávky a zákonitostech, jimiž se tyto ekonomické jevy řídí. Divák se dozví, jak vzniká rovnováha, která je prospěšná pro prodávajícího i nakupujícího.
Pořad popisuje osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Ta si musí sama za sebe platit zdravotní a sociální pojištění, naopak zaměstnanci toto pojištění platí zaměstnavatel. OSVČ musí také podávat daňové přiznání.
V ukázce se dozvíme, k čemu je užitečný finanční plán. Každý má v životě nějaký cíl/sen a k jeho splnění potřebuje peníze. Vytvoří si tedy finanční plán a zanese do něj předpokládané příjmy a výdaje na svůj cíl. Prostřednictvím plánu zjistí, jestli je dosažení cíle reálné.
Nezaměstnanost není pro ekonomiku jedno číslo, jak se mnohdy může zdát, ale mnoho rovin a vlivů na veřejné finance a státní rozpočet. Video osvětluje historický kontext pojmu nezaměstnanost, ale třeba i fakt, proč důchodci a děti nejsou nezaměstnaní, i když nechodí do práce.
Některé drůbežárny umožňují odkup takzvaných vynesených slepic a rodina režiséra Filipa Remundy se rozhodla několik takových slepic z klecového chovu zachránit. Koupili pět slepiček, pro každého člena rodiny jednu, odvezli je na chalupu, postavili kurník a doufají, že se jim u nich bude dařit.
Slovo krize vyjadřuje těžkou chvíli či situaci, kdy je těžké se rozhodnout. Může se týkat ekonomiky či politiky nebo vývoje člověka samotného. Používá se též v medicíně, značí obrat v nemoci pacienta.
Ve studiu pořadu Hřiště 7 si s Irenou Smetáčkovou povídáme o typických "ženských" a "mužských" povoláních, o kterých se ve společnosti mluví. Proč se ve společnosti tyto stereotypy objevují? A existuje nějaké typické povolání pro ženy a muže? V závěru společného povídání si uvědomujeme, že pro výběr povolání jsou nejdůležitější naše schopnosti a dovednosti a také nás profese musí bavit. Ukázka je staršího data, jak je to se "ženskými" a "mužskými" povoláními v současnosti, může být tématem pro diskusi v hodině.
Bankovkovi pomáhají Aničce zorientovat se v podmínkách na trhu práce. Od kolika let si může sehnat brigádu? A může si přivydělat, i když jí ještě nebylo 15 let? Bankovkovi poradí, pro které obory platí výjimka.
Výběr budoucího povolání, a tedy i výběr školy, je velmi důležité rozhodnutí. Podle čeho se ale rozhodnout? Rady dětského psychologa.
Jak vypadají emoce z pohledu kardiochirurga, obecného chirurga, neurochirurga a odborníků v popáleninové a urgentní medicíně nebo z pohledu zdravotní sestry? Jak se ti, kteří zachraňují, vyrovnávají se stresem? Jak se mohou bránit syndromu vyhoření, který se tak často vyskytuje v pomáhajících profesích a nevyhýbá se ani zdravotníkům? A jak se hrozícímu syndromu vyhoření můžeme ubránit my?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.