02:29
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Bez znalostí a zkušeností toho moc nedokážeme. Je důležité, abychom se vzdělávali v oboru, který nás zajímá a pro který máme předpoklady nebo talent. Těžké rozhodnutí čeká i Sáru, která se rozmýšlí, jakou cestou se vydat. Na jakou střední školu, gymnázium nebo uměleckou školu si asi podá přihlášku?
Jakým způsobem probíhá tvorba ceny? Informace o základním pravidle nabídky a poptávky a zákonitostech, jimiž se tyto ekonomické jevy řídí. Divák se dozví, jak vzniká rovnováha, která je prospěšná pro prodávajícího i nakupujícího.
Pořad popisuje osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Ta si musí sama za sebe platit zdravotní a sociální pojištění, naopak zaměstnanci toto pojištění platí zaměstnavatel. OSVČ musí také podávat daňové přiznání.
V ukázce se dozvíme, k čemu je užitečný finanční plán. Každý má v životě nějaký cíl/sen a k jeho splnění potřebuje peníze. Vytvoří si tedy finanční plán a zanese do něj předpokládané příjmy a výdaje na svůj cíl. Prostřednictvím plánu zjistí, jestli je dosažení cíle reálné.
Vyšší cena potravin a snaha jimi neplýtvat souvisí s dvěma pojmy: minimální trvanlivost a datum spotřeby. Jaký je mezi nimi rozdíl? A jak poznáme, co se ještě dá sníst a co už je lepší vyhodit?
Video popisuje situaci paní Šifrové, jejíž dluhy narostly kvůli bývalému partnerovi, a nyní je musí splácet ona. Video také vysvětluje, co znamená rozhodčí doložka.
Příběh paní Vranové o tom, jak došlo k jejímu ještě většímu zadlužení. Jako podnikatelka si vzala další půjčku na podnikání a poté splácení přestala zvládat.
Aby hasiči mohli zasahovat i na těch nejhůře dostupných místech, potřebují pořádnou výškovou techniku. Jak taková technika vypadá? A co vše musí zvládat správný hasič? Práci na plošině si vyzkoušela i malá Viktorka a byla moc šikovná...
Hodinářská škola je součástí Střední školy průmyslové, technické a automobilní v Jihlavě a jde o jedinou takovou školu v České republice. Jak to v takové škole, respektive třídě, vypadá a jakým způsobem probíhá vzdělávání? Studenti i vyučující dostanou slovo a podělí se o své názory i zkušenosti. Dozvíme se například i to, že jedinečnost tohoto řemesla je zároveň jeho největším úskalím. A že hodinařina není jen rutinní opravování hodin a hodinek, o tom nás přesvědčí Luděk Seryn, který své dovednosti povznesl na úplně jinou úroveň.
Fokoláre je celosvětové, ekumenicky otevřené, převážně katolické hnutí, které oficiálně schválil papež Pavel VI. v roce 1964. Mnoho členů má také v České republice. Jeho spiritualita klade důraz na společné prožívání víry a na intenzivní zážitek společenství, ve kterém lidé zakouší, co to znamená jednota v různosti. Myšlenky hnutí jsou využívány nejen ve společenských a rodinných vztazích, ale uplatnění nacházejí i ve světě práce prostřednictvím tzv. ekonomiky společenství.
O prostituci mluvíme v naší společnosti jako o šedé zóně, ve které se pohybuje tisíce žen, ale nikdo ji neřeší. Největší motivací jsou rychle získané peníze. A proč? Jsem matka samoživitelka, nemám peníze na uživení dětí, na nájem, mám dluhy, jsem v exekuci, třu bídu s nouzí. Mnohé z žen tvrdí, že poskytování sexuálních služeb je jejich strategie pro přežití.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.