02:29
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Bez znalostí a zkušeností toho moc nedokážeme. Je důležité, abychom se vzdělávali v oboru, který nás zajímá a pro který máme předpoklady nebo talent. Těžké rozhodnutí čeká i Sáru, která se rozmýšlí, jakou cestou se vydat. Na jakou střední školu, gymnázium nebo uměleckou školu si asi podá přihlášku?
Jakým způsobem probíhá tvorba ceny? Informace o základním pravidle nabídky a poptávky a zákonitostech, jimiž se tyto ekonomické jevy řídí. Divák se dozví, jak vzniká rovnováha, která je prospěšná pro prodávajícího i nakupujícího.
Pořad popisuje osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Ta si musí sama za sebe platit zdravotní a sociální pojištění, naopak zaměstnanci toto pojištění platí zaměstnavatel. OSVČ musí také podávat daňové přiznání.
Ve faktuře za energie najdeme tři nejdůležitější údaje: spotřebu za rok, vzniklý přeplatek / nedoplatek a rozpis záloh na nové období. Zásadní je zkontrolovat termín splatnosti při vzniklém nedoplatku či účet pro zaslání přeplatku. Co je vlastně cílem záloh a proč by neměly být příliš nízké, ani vysoké?
Finanční poradci se vracejí k případu ženy, která musí splácet dluhy po manželovi, a diskutují o něm s žáky ve školní třídě. Ukázka zahrnuje i debatu o předmanželské smlouvě a exekutorech.
Seznámení se spotřebitelským úvěrem. Co všechno je potřeba mít na paměti před tím, než si člověk vezme půjčku? Vysvětlení, kdy je půjčka zapotřebí, a varování před potenciální nemožností splácení.
Po vzniku samostatného Československa došlo i na vznik národní měny. Cesta vedla od kolkování rakousko-uherských bankovek československým kolkem na přelomu února a března 1919, přes vydání českých státovek v dubnu téhož roku, až k zákonu z roku 1926, kterým byla založena Národní banka Československá. Teprve v okamžiku, kdy existuje centrální banka, může stát vydávat své vlastní bankovky. Otázka panovala i kolem názvu české měny: mnoho nescházelo a mohli jsme dnes platit sokolem.
Hodinářská škola je součástí Střední školy průmyslové, technické a automobilní v Jihlavě a jde o jedinou takovou školu v České republice. Jak to v takové škole, respektive třídě, vypadá a jakým způsobem probíhá vzdělávání? Studenti i vyučující dostanou slovo a podělí se o své názory i zkušenosti. Dozvíme se například i to, že jedinečnost tohoto řemesla je zároveň jeho největším úskalím. A že hodinařina není jen rutinní opravování hodin a hodinek, o tom nás přesvědčí Luděk Seryn, který své dovednosti povznesl na úplně jinou úroveň.
O prostituci mluvíme v naší společnosti jako o šedé zóně, ve které se pohybuje tisíce žen, ale nikdo ji neřeší. Největší motivací jsou rychle získané peníze. A proč? Jsem matka samoživitelka, nemám peníze na uživení dětí, na nájem, mám dluhy, jsem v exekuci, třu bídu s nouzí. Mnohé z žen tvrdí, že poskytování sexuálních služeb je jejich strategie pro přežití.
Video se věnuje možnostem, jak získat finance na vzdělání, když nemáte na školné nebo další výdaje spojené se školou. Je tu školní stipendium, nadační fondy nebo studentská bankovní půjčka. Investovat čas a peníze do vzdělání se vyplatí! Volba vzdělání je rozhodnutí, které ovlivní celý váš život.
Zapojení propuštěných vězňů zpět do společnosti je obtížné. Mnozí se na ně dívají skrz prsty: Často mají dluhy a zaměstnavatelé obvykle vyžadují čistý záznam v rejstříku trestů. I proto se jich zpět do vězení vrací až sedmdesát procent, mnohdy opakovaně. Problém je z určité části i systémový, protože záchranná sociální síť příliš efektivně nefunguje, a velký díl práce tak leží na neziskových organizacích, které de facto suplují roli státu. Nejdůležitější však je, aby změnu života chtěli sami bývalí vězni.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.