02:29
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Bez znalostí a zkušeností toho moc nedokážeme. Je důležité, abychom se vzdělávali v oboru, který nás zajímá a pro který máme předpoklady nebo talent. Těžké rozhodnutí čeká i Sáru, která se rozmýšlí, jakou cestou se vydat. Na jakou střední školu, gymnázium nebo uměleckou školu si asi podá přihlášku?
Jakým způsobem probíhá tvorba ceny? Informace o základním pravidle nabídky a poptávky a zákonitostech, jimiž se tyto ekonomické jevy řídí. Divák se dozví, jak vzniká rovnováha, která je prospěšná pro prodávajícího i nakupujícího.
Pořad popisuje osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Ta si musí sama za sebe platit zdravotní a sociální pojištění, naopak zaměstnanci toto pojištění platí zaměstnavatel. OSVČ musí také podávat daňové přiznání.
Jak přistupovat k potravinám v době, kdy se všechno zdražuje? Odbornice na stravování Kateřina Cajthamlová poskytuje pár tipů, nejen jak správně zacházet s potravinami (ohřívání, zamražování, konzumace, tvoření zásob), ale také uvádí výhody stravovacích zařízení, konkrétně kantýn.
V pasáži se děti dozvědí, co to je pojištějí a jak pomáhá zmírnit dopady nešťastné události. Vzniká uzavřením smlouvy s pojišťovnou a pravidelně je pak hrazeno domluvenou platbou, tzv. pojistným. O dané nešťastné události se mluví jako o pojistné události. Dále jsou zmíněny základní informace o pojištění osob, úrazovém pojištění a životní pojistce.
Pořad popisuje rozdíl mezi člověkem na pozici zaměstnance a osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Zaměstnanec pracuje pro svého zaměstnavatele, má určenou pracovní dobu a odměnou za práci mu je plat. Má nárok na placenou dovolenou. Naopak OSVČ si musí sama čas zorganizovat a nárok na placenou dovolenou nemá.
Upozornění na problémy konzumní společnosti a uvedení alternativních přístupů, jak lze spotřebu snižovat. Nabízí se řešení v podobě vzájemné spolupráce a tzv. sharingu neboli sdílení.
Jak vypadají emoce z pohledu kardiochirurga, obecného chirurga, neurochirurga a odborníků v popáleninové a urgentní medicíně nebo z pohledu zdravotní sestry? Jak se ti, kteří zachraňují, vyrovnávají se stresem? Jak se mohou bránit syndromu vyhoření, který se tak často vyskytuje v pomáhajících profesích a nevyhýbá se ani zdravotníkům? A jak se hrozícímu syndromu vyhoření můžeme ubránit my?
Bankovkovi pomáhají Aničce zorientovat se v podmínkách na trhu práce. Od kolika let si může sehnat brigádu? A může si přivydělat, i když jí ještě nebylo 15 let? Bankovkovi poradí, pro které obory platí výjimka.
Hodinářská škola je součástí Střední školy průmyslové, technické a automobilní v Jihlavě a jde o jedinou takovou školu v České republice. Jak to v takové škole, respektive třídě, vypadá a jakým způsobem probíhá vzdělávání? Studenti i vyučující dostanou slovo a podělí se o své názory i zkušenosti. Dozvíme se například i to, že jedinečnost tohoto řemesla je zároveň jeho největším úskalím. A že hodinařina není jen rutinní opravování hodin a hodinek, o tom nás přesvědčí Luděk Seryn, který své dovednosti povznesl na úplně jinou úroveň.
Dva kandidáti, kteří se ucházejí o práci na pozici lektora v IQ parku v Liberci, plní nelehké úkoly. Musejí prokázat znalosti z fyziky a biologie, řešit hlavolamy a kvízy, a zejména ukázat své komunikační schopnosti a dovednosti a schopnost zaujmout nejmenší děti, žáky i studenty středních škol.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.