08:59
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Partička spojená s drogami a alkoholem vymýšlí nové a nové způsoby, jak se dostat k penězům. Přes krádeže se dostává k fintě, jak obelstít starou důchodkyni a peníze získat. Příběh je natočen podle skutečné události.
Povídání třech žen o zkušenostech s výchovou. Jsou z jedné rodiny, jedná se o matku a její dvě dcery. Jaký výchovný styl preferují? Snaží se dcery dělat ve výchově něco jinak, než znají od své matky? Jaký největší rozdíl spatřují v dětství svých dětí v porovnání se svým?
Konfucius učil šesti druhům umění, kam patřilo čtení, psaní, počítání, jízda na voze, lukostřelba, hudba a rituály. Neučil je však pro vědomosti samé, ale vedl své studenty k tomu, aby našli něco, co vědomosti přesahuje. Tím by měl být ideál ušlechtilého člověka.
Vzpomínky a zastavení českého herce, politika, milovníka života a celoživotního gay aktivisty Jiřího Hromady. Kdysi nepřehlédnutelná postava gay scény a nejvlivnější bojovník za práva sexuálních menšin odešel ze světla reflektorů a zpovzdálí sleduje, kam se ubírá emancipační hnutí, které kdysi pomáhal stvořit. Kam se od té doby posunulo?
Podle odborníků je domácím násilím ohrožena každá dvacátá domácnost v Česku. Podoby násilí mohou být různé a obětí může být kdokoli. Typické je především napadání žen jejich partnery a velmi časté je bohužel i sexuální násilí páchané na dětech. Některé oběti o pomoc ani nepožádají, jiné se jí dožadují marně. Od roku 2007 má policie pravomoc vykázat násilníka ze společné domácnosti. Za tu dobu využila této pravomoci více než 12 tisíckrát. Situaci ve společnosti to ale moc nemění. Tři ženy se podělily o svůj vlastní příběh: dlouhá léta psychicky a fyzicky týraná žena, matka s dítětem na útěku před manželem a dívka, kterou od pěti let zneužíval vlastní otec. Co se musí změnit, aby tato alarmující čísla klesla? Poznámka: Video představuje autentické výpovědi žen a zahrnuje vulgarismy.
Ušetřit si v Čechách na vlastní bydlení je oproti ostatním zemím finančně docela náročné. V rámci Evropské unie jsme na tom v tomto ohledu dokonce úplně nejhůře. Jaké ekonomické, byrokratické i společenské důvody za touto skutečností stojí?
Parta dětí najde v lese nevybuchlou munici. Nikomu nic neřeknou a snaží se ji rozebrat. Zbytky munice na závěr vhodí do otevřeného ohně a následuje výbuch, který děti těžce zraní. Příběh je inspirován skutečným příběhem a je varováním před podobným nebezpečným chováním.
Mladá žena popisuje svoji dluhovou situaci, do níž se dostala kvůli drogám, které užívala po dobu pěti let.
Otázce nošení sukní, kiltů, tunik a podpatků se věnuje historik a dva muži od řemesla, krejčí a švec. Kdo, kdy a kam by měl podle nich nosit sukně nebo podpatky? Pohled historie i vyznavačů pohodlí a osobní identity před společenskými konvencemi.
Yveta a Jiřina jsou ženy, které se v průběhu svého života setkaly se sexuálním násilím. Prokázaly velkou dávku odvahy, neboť o svých zážitcích dokázaly vyprávět. Paní Yvetu znásilňoval její manžel; přese všechno chtěla ochránit své dva syny. Jinou situaci zažila paní Jiřina, která byla jako malé děvčátko dlouho zneužívána, později i sexuálně svým nevlastním otcem.
Evropská unie přijala v roce 2024 pravidla pro umělou inteligenci. V celosvětovém měřítku se jedná o unikátní krok. Jaké jsou podle nich zakázané systémy a co představuje tzv. pyramida rizik? Ve videu jsou dále představeny dva odborné názory na nová pravidla: pohled právničky a vývojáře.
Závěrečná část autentického vyprávění mužů, kteří se stali oběťmi domácího násilí ze strany svých partnerek či manželek. Za jakých podmínek a kdy se tito muži odhodlali odhodit stud a začít s problémem něco dělat? S jakými problémy se museli na cestě ke svobodě vypořádat? Jak se upravily jejich vztahy s dětmi? A jak se jim žije po opuštění toxických vztahů?
Skoro dvouletá Vendulka, jejíž maminka Renata je ve výkonu trestu, se dostala do péče pěstounky Jiřiny na přechodnou dobu, tedy na jeden rok. Žijí spolu v malém bytě v klidné části města. Vendulka je chytrá, učenlivá a svou pěstounku, která jí věnuje spoustu pozornosti, oslovuje „babi“. Společně se vydávají na návštěvu do vězení za Vendulčinou maminkou. Co bude s Vendulkou dál? Bude muset do ústavního zařízení, nebo se pro ni najde nová adoptivní či pěstounská rodina?
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.