Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Hlavní hrdinkou tohoto příběhu je šestnáctiletá Johana, která zažívá trable kvůli špatnému rodinnému zázemí. Vlastní rozvedený otec se ji pod vlivem alkoholu dokonce pokusí znásilnit. Jak se správně zachovat a jaké jsou následky takového činu?
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Tento díl sleduje životní příběh Alenky, křehké a drobné dívky s pevným rodinným zázemím. Patřila mezi nejnadanější kameramany, její videa zaujala diváky svojí spontánností a živelností. A jak se jí daří dnes? Dostála svému snu a stala se z ní kadeřnice? Na prahu dospělosti Alenka bohužel zažila velmi traumatickou zkušenost, která výrazně ovlivnila její následující životní období.
Člověk je veden vrozenou schopností a touhou postarat se o nově narozené či nezaopatřené mládě. Instinktivně pečujeme o své děti, ale i o děti cizí. Na základě vědeckých studií ovšem bohužel zjišťujeme, že jsou-li si rodiče vědomi, že potomek není jejich vlastní, častěji na takovém dítěti páchají násilí. Psychologické mechanismy nám brání chovat se násilně k malým dětem, ovšem v případě nevlastního dítěte tyto mechanismy snadněji selžou.
Emocemi dává člověk najevo, jak se cítí, jakou má náladu, co prožívá. Jsou vlastní každému člověku.
Ukázka přibližuje pojem národní styl související s hledáním vizuální identity nově vzniklého Československého státu. Mezi hlavní představitele tohoto hledání řadíme Jaroslava Bendu, typografa a grafického designéra, který byl činný v mnoha oblastech vizuální komunikace doma, ale i v zahraničí. Vystupuje zde typografka a autorka Bendovy monografie písmomalířka Petra Dočekalová a tvůrce písma Tomáš Brousil. Podíváme se také na to, co vědí obyvatelé města Naarden o Janu Amosi Komenském. A jak to spolu souvisí?
Tomáš Quatro Čermák, tvář české dezinformační scény, byl za obsah svého videa na Facebooku odsouzen k 5,5 letům vězení. Čin je hodnocen jako podpora terorismu. Je trest „prevencí", která by měla odradit další dezinformátory? Ve videu zazní argumenty právníků i podporovatelů dezinformátora. aktualizace: Reportáž je z 2. dubna roku 2023, 19. července 2023 nabyl rozsudek právní moci a Tomáš Čermák byl odsouzen k 5,5 rokům odnětí svobody.
Zasedněte s námi ke kulatému stolu pořadu Historie.cs (2018) a zjistěte více o tom, jak byli Romové za druhé světové války z rasových důvodů perzekuováni. Historici v ukázce objasní, k čemu sloužily jednotlivé typy nacistických táborů a kdo zde byl (a na základě čeho) internován. Zároveň je připomenuto, že od roku 1940 platil pro Romy zákaz kočování a od roku 1942 nařízení o preventivním potírání zločinnosti. V závěru se pak přeneseme na krátkou prohlídku místa bývalého tábora v Letech (v době natáčení reportáže do areálu vepřína, dnes již na místo nového památníku).
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
Jednání o stavebním povolení trvá v Česku rekordně dlouho, což má dopady na všechny obyvatele, i když zrovna nic nestaví. Reportáž představí konkrétní případ snahy o získání stavebního povolení pro rozšíření rodinného domku.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.