01:16
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pojďme se společně podívat, co znamenají některé velikonoční symboly. K Velikonocům patří třeba květy jívy neboli kočičky, ty prý připomínají palmové listy, kterými obyvatelé Jeruzaléma vítali příchod Ježíše Krista. Šlehání dívek pomlázkou má zase připomínat hromy a blesky při první jarní bouřce. A to už od dob, kdy staří Slované uctívali bohyni jara jménem Vesna. A proč barvíme vajíčka?
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Dne 9. března 1959 byla na americkém veletrhu hraček poprvé představena slavná panenka Barbie. Jak se vyvíjela nejpopulárnější panenka všech dob, zjistíte ve Zprávičkách.
Píseň pro Světlušku od vítězky soutěže Česko hledá SuperStar Anety Langerové je něčím speciální. Vznikla totiž za účelem podpořit nadaci Světluška, která pomáhá nevidomým lidem a lidem se zrakovým postižením. Písničku spolu s Anetou Langerovou nazpíval nevidomý zpěvák Radim Vojtek. Zkuste k písničce nakreslit obrázek, inspirovat se můžete ve videu.
Jiný kraj jiný mrav. Jinými slovy, v různých zemích vládnou různé obyčeje. Dnes porovnáme ty české s americkými. Co tedy patří na štědrovečerní stůl? Krocan nebo kapr? Odpověď je jednoduchá. Záleží na tom, kde žijeme a jaké tradice dodržujeme.
Únor je po staletí spojován s časem masopustním. Oslavy předcházely čtyřicetidennímu jarnímu půstu. Vyvrcholením těchto oslav bývaly velké průvody maškar. Pojďme se společně s Toulavou kamerou podívat do Zákup, kde se masky pro průvod vyráběly už za Rakouska-Uherska - a jako jediní v Evropě je tam dělají dodnes. Podívejte se na jejich příběh.
Skvělé oblečení za pár korun, tak by se dal jinými slovy popsat second hand. Na nákup v „sekáči“ je sice potřeba vyhradit si trochu víc času, ale odměnou vám mohou být parádní kousky za zlomek původní ceny! Navíc šetříte životní prostředí, lidskou práci, přírodní zdroje a svoji peněženku.
9 646
376
2 072
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.