01:16
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Proč se nazývá den zamilovaných svátkem svatého Valentýna? Podle křesťanské legendy si tímto dnem připomínáme římského kněze Valentýna, který tajně oddával zamilované páry. Císař totiž zrušil manželství, aby se muži soustředili pouze na válčení. Toho ale Valentýn nedbal, a tak byl za to 14. února v roce 270 popraven.
Dne 9. března 1959 byla na americkém veletrhu hraček poprvé představena slavná panenka Barbie. Jak se vyvíjela nejpopulárnější panenka všech dob, zjistíte ve Zprávičkách.
Róza Kloknerová se v muzeu rekordů v Pelhřimově zapsala do české knihy rekordů. Ve svých devíti letech už čtyřikrát darovala své vlasy na výrobu paruk. Proč to dělá? Více o darování vlasů se dozvíte v reportáži Zpráviček.
Posuzování lidí je věc ošidná. Oči vidí povrch, ale co je uvnitř? Hlavní zkrátka je, jaké bohatství máme v sobě a ne na sobě. Přátelství nemá mít nic společného s penězi. Naučíme se, jak v nejrůznějších reálných i pohádkových situacích obstát a zachovat se správně.
Televize je součástí mnohých českých domácností. Je s námi už více než 100 let, ale za tu dobu se značně vyvinula. Než se ovšem dostane k nám domů, musí se vyrobit. Do jedné továrny v Plzni, kde se dnešní televize montují, nás zavede reportáž z Wifiny.
Grafolog je člověk, který se zabývá rozborem ručně psaného textu a dokáže z něj o pisateli zjistit mnoho informací. Víte, jaký je rozdíl mezi grafologem a písmoznalcem? Kdo to vymyslel, jak umění grafologie funguje a co všechno na nás může prozradit náš rukopis, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
12 755
714
4 294
1 205
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.