08:47
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Tisíce osob spjatých s dnešním územím České republiky prošly tábory známými jako gulagy v Sovětském svazu. Jak se dostaly na jeho území? A proč skončily v represivních složkách? Podívejte se na stručné vysvětlení historiků.
Pasáž zobrazuje pokus vládnoucí komunistické strany vytvořit novou ideu vánočních svátků. Obsahuje část legendárního projevu Antonína Zápotockého o charakteru Vánoc.
Ponižující útěk do Ameriky se paradoxně mění ve veliké, nezměrné štěstí. Mattoni nachází to, v co již nedoufal, velkou a šťastnou lásku. Zachmuřená Evropa zmizela, teď žije americkou svobodou a dynamikou, učí se být Američanem. Jeho americká pobočka firmy Mattoni roste a vzkvétá, jeho osobní život se podobá ženskému románu. Poprvé v životě si se svou láskou Viki dopřává dovolenou na břehu moře.
Po německé okupaci Československa v roce 1939 řada mladých a odhodlaných mužů odešla do zahraničí, kde se zapojila do boje proti nacistickému Německu. Také Karel Kuttelwascher se zapojil jako letec nejprve ve Francii a později ve Velké Británii. Stal se obávaným nočním stíhačem na stroji Hawker Hurricane a získal řadu vojenských vyznamenání. Po návratu do osvobozené vlasti chtěl své zkušenosti uplatnit v armádě, ale v důsledku politických změn a z obav před komunistickou represí emigroval zpět do Velké Británie. Příspěvek poutavou formou s použitím komiksové animace na základě osobního příběhu přibližuje situaci válečných pilotů z 2. světové války.
V minulosti byly často prezentovány obrazové dokumenty o nadstandardním vztahu vedoucích představitelů české a sovětské komunistické strany. Klement Gottwald a Josif V. Stalin se ale např. za druhé světové války setkali pouze jedenkrát. Pasáž rozebírá okolnosti jejich vztahu na pozadí jednání o československo-sovětské smlouvě z roku 1943.
11 502
612
3 374
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.