07:36
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Představení moderních metod experimentální archeologie na příkladu skanzenu Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.
Moderní technologie a znalost práce s DNA nám umožňují získat o našich předcích, ale i o nás samých daleko více informací než jen o přímém příbuzenství. Jak se sestavuje genetický profil stovky let mrtvého člověka?
Velislavova bible patří k našim nejcennějším středověkým rukopisům. Je unikátní zejména tím, že svojí podobou v podstatě připomíná komiks, nad textem převažuje obrazový materiál, který vypráví příběh. To samozřejmě umožnilo i zpřístupnění knihy méně gramotným. Blíže se na tento rukopis podíváme ve videu z pořadu Poklady Klementina.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena špatná situace v Čechách po bitvě u Lipan a volba Jiřího z Poděbrad, vyznavače husitství, českým králem.
Ctibor Tovačovský z Cimburka byl politikem, válečníkem, diplomatem, a především oddaným stoupencem krále Jiřího z Poděbrad. Ukázka představuje Ctibora Tovačovského jako literáta a autora dvou významných děl poděbradského období: Hádání Pravdy a Lži a Knihy tovačovské.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole. / Під час правління імператора Карла IV у чеських землях процвітала будівельна діяльність. В демонстраційному фільмі у розважальній формі показується, як Прага за допомогою Петра Парлержа стає готичним мегаполісом.
V roce 1919 vznikl Státní archeologický ústav. Jeho založení představovalo společně s dalšími nově vzniklými institucemi počátek systematické práce na získávání poznatků z minulosti na území našeho státu. Ta souvisí i se snahou o emancipaci nově vzniklého československého národa. Je ale třeba poznamenat, že už před tímto datem se archeologií zabývaly muzeální instituce či vysoké školy.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží seznamuje s významnými osobnostmi počátků české kinematografie, Janem Kříženeckým, Josefem Švábem-Malostranským a Viktorem Ponrepem.
Popis zpracování archeologických nálezů vyrobených z keramiky. Pořad popisuje procesy jejich restaurování i konzervace pomocí moderních metod.
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
12 692
703
4 235
1 150
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.