07:36
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Moderní technologie a znalost práce s DNA nám umožňují získat o našich předcích, ale i o nás samých daleko více informací než jen o přímém příbuzenství. Jak se sestavuje genetický profil stovky let mrtvého člověka?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena špatná situace v Čechách po bitvě u Lipan a volba Jiřího z Poděbrad, vyznavače husitství, českým králem.
Jan Lucemburský si v českých dějinách vysloužil dvě označení: král cizinec a král diplomat. O jeho diplomatických schopnostech svědčí jednání uskutečněné na Visegrádě v dnešním Maďarsku v roce 1335. Podpis mírových smluv mezi českým, polským a uherským králem stabilizoval politickou situaci střední Evropy a byl inspirací pro politiky v počátcích devadesátých let 20. století, kdy na stejném místě vznikla Visegrádská skupina neboli Visegrádská čtyřka (V4). Prezident Václav Havel tu inicioval podpis smlouvy, díky které se postkomunistické státy vyčlenily z východního bloku.
S počátky českého státu je spojeno zavedení křesťanství jako jednotné víry rodícího se státu. Důležitou roli v tom sehrálo založení pražského biskupství. Druhý pražský biskup Vojtěch je jedním z patronů českých zemí a důležitou postavou šíření křesťanství v Evropě vůbec.
Rostoucí moc Rožmberků na českém jihu ohrožovala královské zájmy posledních Přemyslovců. Ti měli v této části svého království sice město Písek a hrad Zvíkov, ale král Přemysl Otakar II. se rozhodl posílit svoji moc v jižních Čechách založením nového města, Budějovic. Došlo k tomu roku 1265 a dodnes můžeme na mapě rozeznat pravidelnou strukturu ulic založeného města.
Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se zapsal do dějin jako první člověk ve vesmíru. Okamžitě po přistání se stal populární osobností – jaký však byl jeho osud a jak se vyrovnal s rolí „maskota“ Sovětského svazu? Záhada jeho úmrtí při cvičném letu se objasnila až před několika lety, kdy byly konečně odtajněny archivní materiály.
Vraťme se ve zkratce k počátkům televizní reportáže. Jak vypadaly první reportáže zahraničních televizních stanic a Československé televize? Nahlédněte do televizní historie a podívejte se například na první přesun nemovité památky v tehdejším Československu.
Druhá nejstarší fungující automobilka na světě sídlí v severomoravské Kopřivnici. Vyrobila i první automobil Rakouska-Uherska, legendární Präsident. Centrálně plánované hospodářství z ní učinilo významného výrobce nákladních aut. Podívejte se na osudy firmy po pádu komunistického režimu, kdy došlo k její privatizaci.
Jaroslav Heyrovský změnil objevením polarografie celou elektroanalytickou chemii. Za svůj objev dostal v roce 1959 Nobelovu cenu a stal se tak prvním Čechem, který se tímto oceněním mohl pyšnit. Do Prahy se za ním jezdili učit vědci z celého světa. Podívejte se, jak na něj vzpomíná jeho žák, i na to, jak o jeho úspěchu informoval dobový komunistický tisk.
13 317
747
4 556
1 249
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.