02:00
Ukážeme si série pokusů týkajících se magnetického pole. Co se stane, když ke dvěma jehlám zavěšeným na niti přiblížíme jeden pól magnetu? K čemu dojde, když zmagnetizovanou jehlu umístěnou na korku necháme plavat na vodní hladině? Jak můžeme pomocí železných pilin znázornit siločáry magnetického pole? Na odpovědi na tyto otázky se podívejte sami.
Mince za sebou vlečeme pomocí magnetu. Co se stane, když magnet odstraníme? Mince se rozpojí. Magneticky měkké materiály, z kterých jsou mince vyrobeny, se po odstranění magnetu vrací do nemagnetického stavu.
Co je to magnetismus? Pro které pacienty je nebezpečné vyšetření s magnetickou rezonancí? Jak se nazývá schopnost těla udržet kovové předměty? Jak se nazývá nejstarší nerost s magnetickými vlastnostmi? Jak se nazývá zařízení na bázi magnetického záznamu? To vše se dozvíte v našem kvízu.
Ukázky siločar různých magnetů za pomoci kovových pilin a vysvětlení, jak tyto obrazce vznikají.
Na spodní stranu magnetu jsou přiloženy dva řetízky mincí. Mince se navzájem odpuzují, protože jsou přiloženy ke stejnému magnetickému pólu a stejné magnetické póly se odpuzují. Podívejte se, jak to vypadá v praxi.
Aby se stal supravodič supravodivým, musí být ochlazen kapalným dusíkem. Magnet bude díky své supravodivosti vytlačovat siločáry magnetického pole ze svého objemu a bude se vznášet neboli levitovat. Levitaci lze také ukázat na experimentu s balonkem a igelitem s využitím statické elektřiny. Statickou elektřinu lze využít i k rozsvícení žárovky.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.