00:59
Ukážeme si série pokusů týkajících se magnetického pole. Co se stane, když ke dvěma jehlám zavěšeným na niti přiblížíme jeden pól magnetu? K čemu dojde, když zmagnetizovanou jehlu umístěnou na korku necháme plavat na vodní hladině? Jak můžeme pomocí železných pilin znázornit siločáry magnetického pole? Na odpovědi na tyto otázky se podívejte sami.
Ukázky siločar různých magnetů za pomoci kovových pilin a vysvětlení, jak tyto obrazce vznikají.
Mince za sebou vlečeme pomocí magnetu. Co se stane, když magnet odstraníme? Mince se rozpojí. Magneticky měkké materiály, z kterých jsou mince vyrobeny, se po odstranění magnetu vrací do nemagnetického stavu.
Na spodní stranu magnetu jsou přiloženy dva řetízky mincí. Mince se navzájem odpuzují, protože jsou přiloženy ke stejnému magnetickému pólu a stejné magnetické póly se odpuzují. Podívejte se, jak to vypadá v praxi.
Jak nazýváme stav, kdy se tělesa vznášejí bez podpory okolních předmětů? Jak lze dosáhnout levitace tělesa v prostoru? Jak můžeme zviditelnit magnetické siločáry? Jaká je jednotka magnetické indukce? Všechno se dovíte v kvízu.
Co je to magnesijský kámen? Magnesijský kámen je objekt, který vytváří magnetické pole. S magnetem si můžeme vyzkoušet jednoduché pokusy. Magnet přitahuje například nanočástice kovu z tonerů kopírek nebo spálené sirky. Magnety naopak odpuzují jablka či okurky, této vlastnosti říkáme diamagnetismus. Vyrobit si také můžeme domácí elektromotor, postačí nám k tomu měděný drátek, tužková baterie a magnet.
Jak může sluneční aktivita ovlivnit Zemi a její magnetické pole? V jakých částech světa může mít magnetická bouře největší vliv? Za jakých podmínek se vytváří systém elektrických proudů v atmosféře a co způsobuje? Kde a proč jsou efekty těchto jevů největší? Silné geomagnetické bouře jsou poměrně málo četné, takže je velmi obtížné předvídat jejich frekvenční závislost. Které události jsou zaznamenané a kdy se odehrály poslední silné bouře? Jsou naše přenosové soustavy v ohrožení? Dozvíte se z rozhovoru Václava Moravce s astrofyzikem Michalem Švandou a energetikem Miroslavem Vrbou v diskusním pořadu, který navazuje na dokument Tiché hrozby: Blízký vesmír.
13 208
742
4 510
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.