00:54
Co se stane, když vhodíme silný magnet do hliníkové trubice? Hliník pád magnetu výrazně zpomalí. Magnet zpomaluje magnetické pole vířivých proudů, které vzniká v nevodivé hliníkové trubce. Ukážeme si.
00:48
Mince za sebou vlečeme pomocí magnetu. Co se stane, když magnet odstraníme? Mince se rozpojí. Magneticky měkké materiály, z kterých jsou mince vyrobeny, se po odstranění magnetu vrací do nemagnetického stavu.
00:59
Jak nazýváme stav, kdy se tělesa vznášejí bez podpory okolních předmětů? Jak lze dosáhnout levitace tělesa v prostoru? Jak můžeme zviditelnit magnetické siločáry? Jaká je jednotka magnetické indukce? Všechno se dovíte v kvízu.
00:00
Co je to magnesijský kámen? Magnesijský kámen je objekt, který vytváří magnetické pole. S magnetem si můžeme vyzkoušet jednoduché pokusy. Magnet přitahuje například nanočástice kovu z tonerů kopírek nebo spálené sirky. Magnety naopak odpuzují jablka či okurky, této vlastnosti říkáme diamagnetismus. Vyrobit si také můžeme domácí elektromotor, postačí nám k tomu měděný drátek, tužková baterie a magnet.
07:05
Aby se stal supravodič supravodivým, musí být ochlazen kapalným dusíkem. Magnet bude díky své supravodivosti vytlačovat siločáry magnetického pole ze svého objemu a bude se vznášet neboli levitovat. Levitaci lze také ukázat na experimentu s balonkem a igelitem s využitím statické elektřiny. Statickou elektřinu lze využít i k rozsvícení žárovky.
06:58
Neodym je chemický prvek, který má velké uplatnění. Síla a mohutnost výbuchu sopky může být předpovídána díky sledování neodymových izotopů. Neodym se také používá k barvení skla. A v neposlední řadě neodym v kombinaci se železem a borem vytváří nejsilnější magnet na světě. A jak si vyrobit jednopólový motor?
06:05
Všichni známe magnety, kterými si například připevňujeme vzkazy na ledničku. Někdy je však zapotřebí využít mnohem silnějších magnetů – a těmi jsou slitiny, které obsahují neodym, prvek ze skupiny vzácných zemin. Struktura tohoto materiálu je podobná struktuře skla, také se mu někdy říká kovové sklo, a má také neobyčejné vlastnosti. Jaké experimenty lze s magnetem uskutečnit? Jak vypadá model indukční brzdy a co jsou látky diamagnetické či paramagnetické?
05:44
Jak se dá bezdrátově přenést elektrická energie? Touto myšlenkou se zaobíral již Nikola Tesla, který přispěl k mnoha vynálezům v oblasti elektřiny a magnetismu. Aby byl přenos energie účinný, je třeba využít rezonančních objektů vázaných magnetickým polem. Michael vám se svými společníky ukáže několik pokusů demonstrujících bezdrátový přenos energie.
02:49
Série pokusů týkajících se magnetického pole. Co se stane, když ke dvěma jehlám zavěšeným na niti přiblížíme jeden pól magnetu? K čemu dojde, když zmagnetizovanou jehlu umístěnou na korku necháme plavat na vodní hladině? Jak můžeme pomocí železných pilin znázornit siločáry magnetického pole?
02:00
Ukázky siločar různých magnetů za pomoci kovových pilin a vysvětlení, jak tyto obrazce vznikají.
02:00
Ukázka levitace vysokoteplotního supravodiče a využití supravodičů v magnetické rezonanci nebo pro urychlovače částic.