13:29
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Van de Graaffův generátor je stroj, který je schopen nahromadit a udržet ohromné množství náboje statické elektřiny na kovové kouli. Jak se chovají mýdlové bubliny nebo plamen v blízkosti Van de Graaffova generátoru? Na závěr je vysvětlena elektrostatická síla z pohledu mikrosvěta.
Na konci dubna 1986 začali technici jednoho z bloků jaderné elektrárny v Černobylu zkoušku. Jedna chyba za druhou vedly k tomu, že jaderný reaktor explodoval. Řetězová reakce se vymkla kontrole a s výbuchem se do ovzduší uvolnily tuny radioaktivních látek. Totalitní systémy v socialistických zemích se snažily tuto nehodu před obyvateli zatajit. Proč je neviditelné záření nebezpečné? A co vlastně o radioaktivitě vědci vědí?
Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, v odborné přednášce přibližuje problematiku nakládání s radioaktivním odpadem a věnuje se také otázkám budování jaderných úložišť v České republice.
Člověk využívá přírodu a její zdroje neudržitelným způsobem a tím ohrožuje samotnou podstatu své existence. Spalování fosilních paliv uvolňuje do atmosféry obrovské množství skleníkových plynů, jejichž zvýšená koncentrace má za následek globální oteplování. Změna klimatu přináší nespočet důsledků, které se navíc vzájemně násobí.
Video popisuje, kde a jak se skladuje nebezpečný odpad z jaderných elektráren včetně vyhořelého paliva. Dozvíte se také, jaké jsou vyhlídky do budoucna.
Pořad o Národním energetickém klimatickém plánu. Ten říká, že do roku 2030 bychom měli zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie na 20 % z celkového množství v ČR.
Proč více používat automobily na zemní plyn? Zemní plyn, označovaný jako CNG, je ekologické a spolehlivé palivo. Ve srovnání s moderními katalyzátory běžných automobilů, auta na zemní plyn minimálně znečišťují ovzduší. Jednou z dalších výhod tohoto paliva je možnost doplnění nádrže přímo doma. Jaké jsou ty další?
Podle odborníků to byl největší neúmyslný únik radioaktivity do oceánu v historii lidstva. Jaderná havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011 zamořila nejen vodu, ale i půdu a vzduch. Tak se tato katastrofa, vyvolaná silným zemětřesením a tsunami, stala i mezinárodním problémem.
Ukázka modelu připravovaného největšího tokamaku na světě ITER, ve kterém má být dosaženo teploty až 150 miliónů stupňů. Stavějí ho společně všechny vyspělé země světa v jižní Francii.
První úspěšný pokus s jaderným štěpením proběhl už před druhou světovou válkou. Zanedlouho poté jádro zabíjelo, ale bylo i využito jako zdroj energie. Ovšem ani za sedmdesát let se nepodařilo lidstvu dokonale jádro zvládnout. Počátky výzkumu jaderné energie nás provede Daniel Stach v pořadu Hyde Park Civilizace.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.