05:25
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Následující reportáž je malou vzpomínkou na architekta Karla Hubáčka, který je spojený hlavně s libereckým Ještědem. Navrhl totiž slavný hotel s televizním vysílačem, který se stal českou stavbou 20. století i národní technickou památkou.
V kulturní krajině Bílých Karpat se nacházejí unikátní orchidejové louky, které zde v minulosti vznikly po odlesnění a jež se zde díky pravidelnému kosení udržely až do současnosti.
Kosmický průmysl nepatří v Česku mezi významné průmyslové obory a povědomí o něm je mezi veřejností malé. Centrem kosmického průmyslu je v České republice Brno, kde se nachází desítky firem věnujících se tomuto oboru. Jednou z nich je i firma SAB Aerospace, která vyvinula tzv. dispenser, unikátní zařízení pro vypouštění družic na oběžnou dráhu Země, které transport družic značně urychluje a zefektivňuje. A co ještě v Brně dělají?
Na seznam světového dědictví UNESCO se dostalo 11 lázeňských měst ze 7 evropských zemí. Mezi nimi i je západočeský trojúhelník tvořený městy Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. A to je pro ně velká prestiž. Co všechno teď budou muset tato města splňovat a jaké výhody jim to přinese? Na čem teď budou města společně pracovat a co je nyní prioritami jejich vedení?
Nová budova Vltavské filharmonie má již svou podobu. Mezinárodní architektonickou soutěž vyhrálo dánské studio Bjarke Ingels Group. Stavba by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032. Kulturní centrum s několik sály se stane také sídlem České filharmonie. Podívejte, jak architekti postupovali při tvorbě návrhu.
13 386
749
4 563
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.