07:11
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Veselé vyprávění o hastrmanu Brčálovi a strašidlu Mulisákovi, o jejich radostech i starostech. Příběh vypráví o tradičních oslavách masopustu. Pohádku napsal a nakreslil Josef Lada.
Tančíte rádi? Tak to jste tady správně. S námi se každý obývák promění v taneční parket. Společně si vyzkoušíme nejrůznější taneční figury, jejich kombinace a variace. Nějaké nové si vymyslíme a hlavně si to užijeme! A my jsme tu proto, abychom vás inspirovali a udělali z vás krále či královnu každého tanečního parketu. Dneska si ukážeme, jak to vypadá, když se tančí tanec kašpárků.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit karnevalovou škrabošku. Budeme potřebovat: papíry, nůžky, lepidlo, tužku, fixu, lepenku, gumičku, šídlo, barvy a barevná pírka.
Masopustní koláčky patří mezi tradiční pokrmy masopustních slavností. Společně s Šikuly si můžete vyrobit z kartonu a hnědého papíru koláčky, které posypete mákem, rýží a čočkou. Sice se nedají jíst, ale parády nadělají dost. Budete k tomu potřebovat: papírové talířky, šablonu, tužku, disperzní lepidlo, rýži, čočku, mák, nůžky, hnědý a bílý papír a štětec.
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč existuje masopust?
Masopustní průvody se nepořádají jen u nás v České republice, ale i jinde ve světě. V tomto díle si ukážeme, jak vypadá masopustní průvod v chorvatské Rijéce, kde jeden masopustní den patří dětem.
Oslavy Masopustu probíhají nejen ve světě, ale i u nás v České republice. Pojďme se podívat, jak vypadaly masopustní oslavy třeba v Praze, v Brně nebo v Javorníku.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit úsměv na špejli. Budeme potřebovat: bílý tvrdý papír, nůžky, špejli, barevné fixy, černý fix, lepící pásku a tužku.
Chcete si doma zasoutěžit? Vyrobte si terč na házení míčky. Budete potřebovat 9 velkých plat od vajec, nůžky, barvy, štětec, provázek a malé míčky. Až si terč vyrobíte, domluvte si pravidla a můžete začít hrát! Místo malých míčků můžete na házení použít třeba knoflíky.
Dělali jste někdy bambule? Pokud ještě ne, tak se to společně naučíme, a navíc z nich vytvoříme krásného velikonočního zajíčka. Na vyrábění si připravte barevný filc, černé korálky, karton na šablonku, vlnu, nůžky a tavicí pistoli. A proč vyrábíme zrovna zajíčka?
Děti nám předvedou, jaké krásné vánoční ozdoby jdou vyrobit z těstovin. Co budeme potřebovat? Především různé druhy těstovin, korálky nebo perličky, provázek na zavěšení a tavnou pistoli. Naši fantazii se meze nekladou a práce jde velice rychle od ruky.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.