07:11
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Veselé vyprávění o hastrmanu Brčálovi a strašidlu Mulisákovi, o jejich radostech i starostech. Dnešní příběh vypráví o tradičních oslavách masopustu. Napsal a nakreslil Josef Lada.
Tančíte rádi? Tak to jste tady správně. S námi se každý obývák promění v taneční parket. Společně si vyzkoušíme nejrůznější taneční figury, jejich kombinace a variace. Nějaké nové si vymyslíme a hlavně si to užijeme! A my jsme tu proto, abychom vás inspirovali a udělali z vás krále či královnu každého tanečního parketu. Dneska si ukážeme, jak to vypadá, když se tančí tanec kašpárků.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit karnevalovou škrabošku. Budeme potřebovat: papíry, nůžky, lepidlo, tužku, fixu, lepenku, gumičku, šídlo, barvy a barevná pírka.
Masopust
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč existuje masopust?
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Fašank, fašank.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit olympijské medaile. Budeme potřebovat: bronzovou folii, termofolie, karton, stuhu, lepidlo, fixy, kružítko, nůžky a děrovačku.
Rádi se v zimě zahřejete teplým čajem? A co si pod hrneček vyrobit mikulášský podtácek? Během vyrábění se dozvíme i něco o svatém Mikulášovi. Pojďme společně na to! Budeme potřebovat barevný filc, černý fix, nůžky, šablony z pevného papíru, tavnou pistoli. Není to nic těžkého a podtácek se nám vyklube raz, dva.
Chtěli byste mít andělská křídla? A co si je vyrobit z pírek jako brož? Během vyrábění se dozvíme, kdo chodí s Mikulášem v jiných evropských zemích. Tak s chutí do toho! Potřebovat budeme tenkou bílou lepenku, bílý filc, zavírací špendlík, bílá pírka, tvrdý papír na šablonu, tužku, nůžky a lepidlo. Během chvilky si vyrobíme stylový doplněk.
Výroba podzimního lampionu dá sice trochu práce, ale výsledek stojí za to. Budete potřebovat barevné listy stromů, čajovou svíčku, alobal, štětec, disperzní lepidlo, pečicí papír, drátek, šídlo, nůžky, papírovou krabičku od sýrů a sešívačku. Každý lampion je originál a záleží jen na vás, jak bude vypadat.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.