07:11
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Veselé vyprávění o hastrmanu Brčálovi a strašidlu Mulisákovi, o jejich radostech i starostech. Dnešní příběh vypráví o tradičních oslavách masopustu. Napsal a nakreslil Josef Lada.
Tančíte rádi? Tak to jste tady správně. S námi se každý obývák promění v taneční parket. Společně si vyzkoušíme nejrůznější taneční figury, jejich kombinace a variace. Nějaké nové si vymyslíme a hlavně si to užijeme! A my jsme tu proto, abychom vás inspirovali a udělali z vás krále či královnu každého tanečního parketu. Dneska si ukážeme, jak to vypadá, když se tančí tanec kašpárků.
Poslední dubnová noc je plná magie. Na mnoha místech pálíme čarodějnice, lidé tančí kolem ohně, zpívají, opékají si špekáčky a někteří se dokonce za čarodějnice převlékají. Vyrobme si společně ke kostýmu čarodějnice strašlivého pavouka z balónků.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit karnevalovou škrabošku. Budeme potřebovat: papíry, nůžky, lepidlo, tužku, fixu, lepenku, gumičku, šídlo, barvy a barevná pírka.
Masopust
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Fašank, fašank.
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč existuje masopust?
Oslavy Masopustu probíhají nejen ve světě, ale i u nás v České republice. Pojďme se podívat, jak vypadaly masopustní oslavy třeba v Praze, v Brně nebo v Javorníku.
Chystáte se na velikonoční nadílku a nemáte kam dávat vajíčka? Vyrobte si s námi velikonoční košíček! Na vyrábění budete potřebovat přírodní provázek, tavicí pistoli, disperzní lepidlo, nůžky, štětec, dřevitou vlnu, kelímek a papírovou lepicí pásku.
Vyrobili nebo koupili jste někomu dárek a nemáte ho do čeho dát? Už ho máte zabalený a zbyl vám balicí papír? Pojďme se podívat na jednoduchý návod, jak si ze zbytku balicího papíru vyrobit dárkovou tašku. Kromě balicího papíru potřebujete ještě lepidlo, lepicí pásku, oboustrannou lepicí pásku, dva proužky tvrdého papíru a samozřejmě nůžky. Pokud tohle všechno máte, můžete se směle pustit do práce.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit trpasličí domeček. Budete potřebovat: barevné papíry, filc, fixy, nůžky, čajovou svíčku, gumičku, bavlnku, ruličku od toaletního papíru, sklenici od zavařeniny, nůžky na manikúru a oboustrannou lepící pásku
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit sněhuláka. Budeme potřebovat: bílou ponožku, rýži, bílou bavlnku, nůžky, párátko, knoflíky, černý a oranžový fix a bavlněnou látku.
12 741
708
4 263
1 189
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.