00:46
Je to černé, kulaté, také se tomu říká kotouč nebo touš. Copak je to? Ano, hokejový puk. První puky ale byly úplně jiné než dnes. Puky vyrobené v České republice se používají na celém světě, dokonce se s nimi hrálo i na olympiádě v Soči nebo Naganu. Musí splňovat přesně dané parametry. Podívejte se, jak se vyrábí.
V roce 2022 se zimní olympijské hry konají v čínském Pekingu. V příspěvku se dozvíte, že se zde již jedny olympijské hry konaly, i která česká atletka si odsud v roce 2008 přivezla zlatou medaili z her letních.
Jedním z největších problémů nadcházejících her v čínské metropoli je málo sněhu. Lyžařská střediska leží ve vyprahlé oblasti a umělé zasněžování ohrožuje vodní zdroje. Vše tvrdě dopadá na místi lidi, kteří nenalézají nikde zastání.
Pořadatelé ZOH v Pekingu pro sportovní novináře přichystali speciální rychlovlak. Z čínské metropole přepraví pasažéry do železniční stanice v horské oblasti za necelou půl hodinu. Souprava vyvíjí maximální rychlost až 350 km/h.
Adžárie je autonomní republika Gruzie. Leží u hranic s Tureckem, které mělo na celou oblast velký kulturní vliv. Právě v době osmanské nadvlády přijali obyvatelé Adžárie islám. Dnes muslimové netvoří ani polovinu populace v Adžárii a stále jich ubývá. Architektonickým skvostem Adžárie jsou polozapomenuté vzácné dřevěné mešity. V dobách Sovětského svazu byly mnohé mešity zničeny. Ani současná gruzínská vláda v Tbilisi však nevěnuje opravě mešit náležitou pozornost.
V Číně vyrazíme do vodních měst s dopravními kanály nedaleko Šanghaje, která si zachovala svou kouzelnou atmosféru. Tamní obyvatelé se před staletími přizpůsobili životu na vodě podél Velkého čínského kanálu. Ještě nedávno byla vodní města vzácnou ukázkou života středověkých lidí, dnes však i tam proniká všudypřítomný turistický ruch.
Jogdžakarta nebo také Yogyakarta je kulturním centrem Střední Jávy, indonéské provincie rozkládající se ve střední části ostrova Jáva. Jedná se o jediné místo v Indonésii, kde byla vláda formálně ponechána místnímu sultánovi. Pojďte se s námi vydat do tohoto lidského mraveniště, které dost nabourává evropskou představu o exotice.
Cestopis popisuje místní život a kulturní tradice v izolovaném himálajském království Bhútán.
Bomma je světoznámá sklářská značka sídlící ve Světlé nad Sázavou. 95 % produkce společnosti míří do zahraničí. Jedním svým uměleckým výtvorem se tamní skláři zapsali i do Guinessovy knihy rekordů, zhotovili totiž láhev na víno s objemem 570 l. A nejen to. S jakými dalšími nápady se firmě podařilo prosadit a jaká je její historie, se dozvíme v následujícím videu.
Kromě Emy Destinnové proslavila Stráž nad Nežárkou také výroba dřevěných hraček, které se vyvážejí do celého světa. Video připomene historii výroby i současné zaměření a také si prohlédneme, jak dřevěné hračky vznikají.
Radnická uhelná dráha patří mezi nejstarší tratě v Česku, do provozu byla uvedena již v roce 1862. Za svůj brzký vznik vděčí místním bohatým nalezištím černého uhlí. Součástí dráhy je i most přes řeku Klabavu, o kterém se proslýchá, že jej navrhl Gustav Eiffel. Ve videu se mimo jiné dozvíme, jak to s výstavbou mostu skutečně bylo.
Plavba po proudu Labe končí v široké deltě, kde se Labe vlévá do Severního moře. Součástí pořadu je český přístav v Hamburgu.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.