07:12
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka O Červené karkulce i s pokračováním, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o holčičce s červenou čepičkou jménem Karkulka. Vydává se na návštěvu za babičkou do chaloupky v lese. Z babičky se však vyklube převlečený vlk a Karkulku sní. Zachrání ji až myslivec. Za nějakou dobu pak Karkulka potkává vlka znovu. Společně s babičkou na něj ale tentokrát nachystají past.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Otesánek, kterou předčítá herec Miloslav König. Příběh vypráví o starých manželích, kteří si přejí děťátko. Přání se jim splní, když jednoho dne donese muž pařízek a ten zázrakem ožije. Problémem však je, že má neustále hlad a sní všechno, co se mu postaví do cesty. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Bajka Lev, kočka a člověk, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o Diogénovi, kterému vadí, že v každé báji vyhraje jen ten nejsilnější. Reaguje tak na pověst o lvu, který se chce na popud kočky utkat s dřevorubcem. Podle kočky jsou totiž lidé velmi chytří a silní a lev s ní nakonec souhlasí. Ezop však Diogénovi dalším příběhem dokáže, že zvítězit mohou i ti slabší. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Když jsme nemocní, jdeme k lékaři. V této pohádce se setkáme s nemocnou velrybou, která se vypravila pro pomoc k lékařům do nemocnice. A jak to s ní dopadlo? Dobře, jako v každé pohádce. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Motýl Augustýn vyletěl vysoko nad stráň a dal se do tance. Byl ještě malý a neznal svět. Nikdy neviděl třeba déšť. V dnešní pohádce ho uvidí a bude to déšť stříbrný. Vyprávění je přeloženo do znakového jazyka pro neslyšící.
Jestli to tak opravdu bylo nebo nebylo, to se už dnes nedozvíme, ale tyto pověsti, které se nám zachovaly, stojí za to znát. Rytíř Prášil nám poví, jak to bylo s horou Blaník, kde jsou podle pověsti ukryti rytíři svatého Václava. Ti nám přijdou pomoci, až nám bude nejhůř. Celá pověst je i ve znakové řeči.
Jestli to tak opravdu bylo, to už se dnes nedozvíme, ale rytíř Prášil nám o tom dokáže velmi zajímavě vyprávět. Tentokrát navštívil ptačí letecký den na zámku ve Vlašimi. Rytíř Křivohub se ho všem snažil překazit. Myslíte, že se mu to podařilo? Vyprávění je překládáno do znakového jazyka.
Romantická povídka Boženy Němcové s prvky realismu V zámku a podzámčí ukazuje sociální rozdíly v české společnosti poloviny 19. století. V pasáži ze stejnojmenného filmu režiséra Ludvíka Ráži z roku 1981 ze závěru díla můžeme vidět přeměnu zbohatlické milostpaní, která po vyléčení z těžké nemoci začala dělat dobré skutky a pomáhala chudým.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.