05:04
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
První díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1837, kdy svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct let a rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií se zdá být o patnáct let starší úředník pod penzí, Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.
Poutník se ocitá se svými průvodci na náramně vysoké věži, odkud vidí celé město jako na dlani. Všudybud ukazuje Poutníkovi město a vše komentuje. Dívají se na bránu života, kudy lidé přicházejí na svět, i bránu rozchodu, kde si lidé vybírají povolání. Dále vidí ulice s jednotlivými stavy či zaměstnáními. Přijdou do brány rozchodu, kde si má Poutník vytáhnout lístek z měděného kotle u Osudu. Jenže on se nedokáže rozhodnout, jaké povolání by si měl vybrat. Předloží tedy Osudu žádost, zda by si nejprve směl vše prohlédnout. Dovolí mu Osud dívat se a vše zkoumat?
„(…) hledat a nalézt způsob, jak by učitelé méně učili a žáci se více naučili (…)“. Nejen tento dodnes aktuální výrok o smyslu didaktiky zazní v dokumentu, který přehledně představuje pohnuté a leckdy dramatické životní osudy J. A. Komenského. Historik Petr Charvát poskytuje pohled na místa, kde Komenský působil, popisuje vznik jeho slavných děl a vše zasazuje do dobového kontextu.
Video přináší pohled na Václava Havla jako začínajícího básníka a dramatika v době jeho základní vojenské služby na konci 50. let. Na počátky své literární dráhy vzpomínají jeho tehdejší spolupracovníci i sám Václav Havel.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Ten, kterého milují mračna.
Připomenutí Václava Havla jako originálního autora absurdních dramat a filosofujících esejí, s poetickým pohledem na svět, zálibou ve hře se slovy, jejich napínání a lámání. Jeho práce se velmi podepsala na vývoji Divadla Na zábradlí, kde působil v několika různých pozicích. Jeho rukopisem bylo ironické odhalování blábolů, přetvářky a stereotypů moci. Spisovatel Ivan Klíma přidává svou osobní vzpomínku na přítele z řad zakázaných autorů.
Daniel Petr hovoří o vztahu mezi románem Straka na šibenici a stejnojmenným obrazem, jímž byl při psaní inspirován. Vyjadřuje se také k otázce autobiografičnosti románu. Závěrem zmiňuje, čím se v současnosti zabývá, a popisuje, co se snaží v současné české literatuře svým psaním změnit.
Zhlédněte rozhovor se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou, ve kterém představuje nejen svou divadelní hru Vitka, ale i svou tvorbu románovou. Seznámíme se nejen s tvorbou autorky, ale i se způsobem, jakým vznikají její díla, a dozvíme se o událostech a tématech, které ji inspirují, i o kontroverzích, které její tvorba vyvolává.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.