00:24
Když děti učí telka! Těšíte se na jaro? My také! Zkusíme ho přivítat. S Karolínou Řepovou ho budeme vítat říkadlem, které doprovodíme "hrou na svoje tělo". Pomůže nám lépe si zapamatovat slova.
Když děti učí telka! Vítat jaro písničkou nás naučí Karolína Řepová. V minulém díle jsme vítali jaro říkadlem, nyní k němu ještě přidáme písničku, kterou si procvičíme. Ale to není všechno. Vyrobíme si vlastní perkusní hudební nástroj! Jak na to? To vám ukážeme. Vše doprovodíme pohybem a určitě budeme mít dobrou náladu.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
Když děti učí telka! K jaru patří neodmyslitelně květiny a také mláďata. Zazpíváme si písničku o kytičkách, kterou doprovodíme pohybem, tedy uvineme z nich věneček a necháme je růst. Co se stane, když zafouká vítr? A co kuře? Může být kuře doma vyrobený rytmický hudební nástroj? Může! A jak to tedy zní, když se kuře raduje?
Narozeniny jsou důvodem k oslavě. Poslechněme si píseň Narozeninová od Zdeňka Svěráka a Jaroslava k Uhlíře. Zazpívejme a popřejme s ní někomu, kdo právě slaví narozeniny.
Lze využít při přání spolužákovi.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Že slunce vyjde každé ráno, je nám nejenom všem jasné, je to i statisticky dokázáno. V písni si společně zazpíváme o stejnojmenné vědě. A i když vypadá, že je velmi nudná, písnička nás přesvědčí o opaku. Víte, v které pohádce se tato písnička objevila?
Pojďme se společně podívat na video o významném hudebním skladateli a jeho díle. Giuseppe Verdi byl operní velikán, který se během svého života ocital jednou nahoře, podruhé dole. Verdi těžce snášel neúspěch své druhé opery a úmrtí v rodině. Jeho hvězdnou slávu odstartovala premiéra opery Nabucco, která dostala název podle krále Nabuchodozora.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Ta by uspala kromě mravenečka a slunce i pořádného dospěláka. Ale pokud nás ukolébavka neuspí, dozvíme se něco málo ze života lesních mravenců. Alespoň to, co si o nich myslíme my lidé.
Že by angličtinu mělo umět i malé bejby, zpívají děti se Zdeňkem Svěrákem v písničce Angličtina. Zazpívejme si s nimi a naučme se nová anglická slovíčka. Jak se řekne déšť a jak se řekne luk. Hele duha, říká malý kluk.
Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř zhudebnili známé pohádky. Jedna z nich je i O dvanácti měsíčkách. Notoricky známé vyprávění o Marušce, která musí v zimě pro fialky, jahody a jablíčka, tak dostalo úplně nový kabát a stal se z něj hit nejen mezi dětmi, ale i jejich rodiči. Zpívají malí pěvci ze souboru Sedmihlásek.
"Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud," zpívá se v refrénu písně z dílny pánů Svěráka a Uhlíře. Přestože skladba byla napsána již v roce 1988, jistě její chytlavá melodie nadchne i vás. Navíc se dozvíte, jak vlastně funguje elektrický proud.
Pomalá písnička autorů Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře vypráví příběh o levé semišové polobotce, která vzpomíná na smetišti na svůj kdysi bohatý a pestrý život. Kdepak je asi konec její pravé kolegyni?
10 555
494
2 799
944
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.