04:30
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O vráně, sýru a lišce, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o ješitné vráně, která si myslí, že všechno ví a všechno umí. Když se však zmocní kousku sýra, na který si dělá zálusk i mazaná liška, nechá se lacině napálit.
V ordinaci pana doktora je už připravený plyšový Medvídek a jeho kamarádi: Klokan, Panda, Hroch a Žralok, aby dětem pomohli s jejich trápením. Sami totiž ledacos zažili a vědí o problémech své. Mají ale také smysl pro legraci a veselou osobní historkou pomáhají dětem pochopit, jak se dá s každým trápením bojovat a kudy vede cesta ven. Dnes vysvětlí Tondovi, že nový sourozenec není hrozba.
Tento díl pořadu o náladách seznamuje děti s radostí. Emoce jsou vždy ilustrovány na kostýmech pro konkrétní loutku.
V ordinaci pana doktora je už připravený plyšový Medvídek a jeho kamarádi: Klokan, Panda, Hroch a Žralok, aby dětem pomohli s jejich trápením. Sami totiž ledacos zažili a vědí o problémech své. Mají ale také smysl pro legraci a veselou osobní historkou pomáhají dětem pochopit, jak se dá s každým trápením bojovat a kudy vede cesta ven. Dnes poradí Kátě, jak vrátit zvířátko, které jí nepatří.
Bajka O koni a lvu, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o lvu, který chce přelstít koně tím, že se vydává za zvířecího doktora. Kůň však jeho lest prohlédne a nakonec na lva vyzraje.
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé zvířecí příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi, doktoru Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky o zvířátkách tak mohou sledovat i malí neslyšící.
Pohádka O napáleném čertu, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o paličaté bábě, která žije sama. S nikým se nesnese a ráda se hádá, dokud nedosáhne svého. Své chování nezmění, ani když si pro ni přijde čert.
Všichni známe pohádky o zvířátkách nebo o princeznách, ale určitě jste ještě neslyšeli příběhy o našich tatíncích. Slovo ,,táta" používáme běžně každý den, v tomto příběhu se ale tatínek stává superhrdinou, který dokáže vyřešit i velmi zapeklitou situaci.
Pohádka Jak prodali krk a uši, kterou předčítá herečka Nina Divíšková. Příběh vypráví o kocourcích, kteří se neradi myjí. Proto vymýšlí různé způsoby, jak se tomu vyhnout. Jednou se dokonce rozhodnou, že prodají svůj krk a uši.
Pohádka z knihy Václava Čtvrtka Kočičiny kocourka Damiána, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o kocourovi Damiánovi, který se musí postavit kočce bojovnici, protože ta chce všem vypít mléko. Vyhraje Damián? A jak mu v tom pomůže bleška?
Pohádka Ospalý Janek, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o líném Jankovi, který se náhodou dostane k sedlákovi do vozu. Díky tomu potká poustevníka, který mu daruje tři kouzelné předměty. S jejich pomocí pak dokáže splnit králův úkol a získat jeho dceru za ženu. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé zvířecí příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky o zvířátkách tak mohou sledovat i malí neslyšící. V tomto díle si užijí pohádku o štěněti, které plivalo žáby. Jak se mu to stalo? Stačí být neposeda a neposlouchat maminku.
Pohádka z knihy Josefa Koláře Z deníku kocoura Modroočka, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o tom, jak kocourek hledal kočku Zelenoočku, a co vše při tom zažil.
13 716
769
4 678
1 331
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.