04:30
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O vráně, sýru a lišce, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o ješitné vráně, která si myslí, že všechno ví a všechno umí. Když se však zmocní kousku sýra, na který si dělá zálusk i mazaná liška, nechá se lacině napálit.
Jak v minulosti probíhaly Vánoce a svatby? Děti se dozví, co obnášela vánoční příprava i jaké se dodržovaly vánoční tradice. Zároveň poznají, jak na vesnici vypadala svatba. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka Jura, kterou předčítá herec Martin Stránský. Příběh vypráví o sedlákově synovi Jurovi, který je velmi silný a neustále jí. Protože ho rodiče už neuživí, vydá se do světa. Za práci nechce peníze, stačí mu jídlo a šatstvo. Aby ho získal, dokáže splnit jakýkoliv úkol.
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé zvířecí příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky o zvířátkách tak mohou sledovat i malí neslyšící. V tomto díle si užijí pohádku o ospalém semaforu, který jednoho letního dne řidičům pěkně zavařil, ale nakonec to s ním dobře dopadlo.
Bajka O chudákovi, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o krčmáři, který chce po chudákovi peníze za to, že si nad jeho ohništěm opéká kukuřičnou placku. Okrádá ho totiž o vůni jeho masa. Situaci vyřeší až přihlížející dědeček, který využije krčmářovu lest proti němu a chudákův dluh tak splatí.
V ordinaci pana doktora je už připravený plyšový Medvídek a jeho kamarádi: Klokan, Panda, Hroch a Žralok, aby dětem pomohli s jejich trápením. Sami totiž ledacos zažili a vědí o problémech své. Mají ale také smysl pro legraci a veselou osobní historkou pomáhají dětem pochopit, jak se dá s každým trápením bojovat a kudy vede cesta ven. Dnes vysvětlí Elišce, že lhát se nikdy nevyplácí.
V ordinaci pana doktora je už připravený plyšový Medvídek a jeho kamarádi: Klokan, Panda, Hroch a Žralok, aby dětem pomohli s jejich trápením. Sami totiž ledacos zažili a vědí o problémech své. Mají ale také smysl pro legraci a veselou osobní historkou pomáhají dětem pochopit, jak se dá s každým trápením bojovat a kudy vede cesta ven. Dnes vysvětlí Tondovi, že nový sourozenec není hrozba.
Bajka Krab a liška, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o pracovitém krabovi a lišce, která se naopak práci vyhýbá. Když pak přijde čas na odměnu, snaží se liška pomocí lsti získat krabí podíl. Plán ji bohužel nevyjde, a proto zkusí napálit alespoň čápa. Avšak výsledek je stejný.
Pohádka Ivan Hlupec, kterou předčítá herec Václav Vydra. Příběh vypráví o Ivanovi, kterého všichni považují za hloupého. Jeho bratři toho zneužijí a nechají ho hlídat otcův hrob. Před Ivanem se však zjeví duch a daruje mu kouzelného koně. S jeho pomoci pak Ivan překoná jakoukoliv překážku.
Tento příběh vypráví o Jankovi, který se vydává do světa za štěstím. Jestli se mu podaří najít štěstí, to vám prozradit nemůžeme. Co ale můžeme slíbit je, že Janek potká zvířátka, která mu pomohou v jeho cestě. Samozřejmě v tomto příběhu nesmí chybět loupežníci. Ale není se čeho bát. Příběh je vyprávěn podle knihy Pavla Šruta.
Pohádka O lakomém sedlákovi, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o bohatém, ale lakomém sedlákovi. Bojí se tolik o své peníze, že je zakope do země. Získat je pak dokáže jen ten, kdo má dva kohouty z jednoho vejce vylíhnuté.
Pohádka O vodníkovi v Doubravici, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o vodníkovi, který vábí do rybníka děti. Lidé ze vsi tak musejí vymyslet plán, jak je dostat zpátky a vodníka se nadobro zbavit.
13 597
866
4 825
1 156
149
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.