00:49
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Data i počítačové programy se skládají z nul a jedniček a lze je jednoduše zkopírovat: stačí totiž zkopírovat nuly a jedničky. Spuštěné programy se nachází v paměti RAM neboli operační paměti. Paměť RAM potřebuje ke svému fungování elektřinu, zatímco na disku nebo paměťové kartě mohou data zůstat i bez elektřiny. Mnoho zařízení kolem nás obsahuje skryté počítače, třeba auta nebo chytré ledničky.
Špehovací vir (spyware) umí najít na počítači citlivé informace, například kontakty nebo hesla, a rozeslat je komukoli na celé planetě. Vyděračský vir (ransomware) umí data zašifrovat a pak požaduje výkupné. Těžební viry používají kapacitu cizího počítače na svoje nezákonné aktivity. Viry se na počítač mohou dostat například tak, že si je stáhneme s něčím z internetu (třeba s videem nebo hrou). A pozor, viry mohou zaútočit i na mobily a tablety!
Počítačové programy pracují s daty. Řídí je procesor podle instrukcí v programovém kódu, který napíší programátoři. Pokud v něm udělají chybu, procesor bude řídit chybně příslušný program. Když ale chybu nahlásíme, programátoři ji mohou odstranit a my si pak můžeme nainstalovat aktualizaci – vylepšenou verzi programu bez chyby.
Aby počítač fungoval, potřebuje elektřinu. A jaká zařízení potřebujeme my, abychom s ním mohli komunikovat?
Pasáž se může hodit do hodiny jako úvod pro navazující aktivitu.
Video představuje dnešní klávesnici, tzv. QWERTY klávesnici. (Proč QWERTY? Jen se podívejte, kde se ta písmena nachází). Dnešnímu uspořádání klávesnice předcházely různé způsoby, například písmena řazená za sebou jako had a místo 1 a 0 se používalo „I“ a „O“. A věděli jste, že vznik QWERTY klávesnice ovlivnil zápis Morseovy abecedy nebo že za prohozením kláves „Y“ a „Z“ stojí němčina?
Technologie 3D tisku si z průmyslu postupně nachází cestu i do běžných domácností. První 3D tiskárny se začaly využívat před více než 20 lety na prototypovou výrobu ve strojírenství, později také v medicíně na tvorbu protetik nebo implantátů. Jak funguje 3D tiskárna a jaké materiály se využívají při 3D tisku?
Dětskému divákovi je zábavnou formou vysvětleno, k čemu slouží nabíječka notebooku, flash disk, mikrofon a webová kamera.
Slovo robot se poprvé objevilo v díle Karla Čapka v roce 1920 v dramatu R.U.R. a je také jedním z mála, které dala čeština cizím jazykům. Čapkovy roboti byli, na rozdíl od těch současných, biologického původu. Jak ale vypadá robotizace v současném průmyslu? Na jaké činnosti se průmyslové roboty používají? Hrozí nám díky robotizaci zvýšení nezaměstnanosti? Jsou takové obavy na místě?
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.