01:26
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Pojďme se společně podívat, co znamenají některé velikonoční symboly. K Velikonocům patří třeba květy jívy neboli kočičky, ty prý připomínají palmové listy, kterými obyvatelé Jeruzaléma vítali příchod Ježíše Krista. Šlehání dívek pomlázkou má zase připomínat hromy a blesky při první jarní bouřce. A to už od dob, kdy staří Slované uctívali bohyni jara jménem Vesna. A proč barvíme vajíčka?
Tradiční vánoční ozdoby v Rusku jsou skleněné, foukané a ručně malované. Obvykle jsou barevné, aby si lidé zpříjemnili tu dlouhou bílou zimu plnou sněhu, který je všude kolem. A věřte, nevěřte, i ozdoby podléhají módním trendům.
S kouzelným panem Tau se podíváme, jak vypadají vánoční svátky v jedné domácnosti. A začneme rovnou vánočními přípravami. Víte, co dělá kapr ve vaně? A jak to, že mluví? Zvládne dědeček zkompletovat betlém? Kdo snědl všechno cukroví? Jaké vánoční tradice držíte doma vy?
Princezna Prga s námi řeší problém uhelných elektráren. Bojuje proti elektřině získané jeho spalováním, protože znečišťuje životní prostředí. Nahrazujeme tuto cestu k získání energie udržitelnými zdroji, třeba větrnými elektrárnami nebo solárními panely. Také šetření elektřinou je vhodná cesta.
Pojďme se společně podívat na video o tom, jak lze ušetřit na energiích. O nutnosti šetřit energiemi slyšíme čím dál tím častěji. Můžeme například používat úsporné žárovky. Šetřit energií můžeme doma i ve škole. Zbytečně také plýtváme vodou a největší vliv na to má naše hygiena. Proč?
Každý z nás by chtěl umět kouzlit. Jenomže všechna kouzla jsou založena na iluzi. Ne nadarmo se také říká „iluzionista“. Dnes si předvedeme, jak udělat kouzlo s plechovkou. Potřebujeme k němu plechovku, sklenici s vodou, špendlíky a vatu. Zkuste si ho také!
10 929
559
3 200
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.