04:09
Václav II. byl předposledním přemyslovským panovníkem. Jeho otec zahynul v bitvě na Moravském poli a Václav se ujal vlády až po dlouhém období braniborského poručnictví. Snad právě proto Václav nebyl válečníkem, ale spíše diplomatem. Využíval ohromného bohatství českého království (těžba stříbra) k posílení pozice panovníka, rozvoji království i postavení státu za jeho hranicemi.
Bitva na Moravském poli v roce 1278 výrazně zasáhla do vývoje českého státu a rozhodla o budoucím směřování celé střední Evropy. Český král Přemysl Otakar II. bitvu s Rudolfem Habsburským nejen prohrál, ale ztratil v ní i život. Zůstal po něm nezletilý syn a české království čekaly těžké roky. Kolem bitvy se objevilo mnoho legend, jedna z nich o zradě české šlechty. Zradila ale opravdu? Podívejte se na souvislosti bitvy a její popis a průběh.
Za vlády posledních Přemyslovců vypukla na místě dnešní Kutné Hory stříbrná horečka. Nález bohatého ložiska stříbrné rudy udělal z osady velmi brzo město, které se záhy stalo městem nezcizitelným královské koruně. Václav II. vydal v roce 1300 velmi promyšlený horní zákoník, kde stanovil královská práva, stanovil pevnou pracovní dobu, zavedl jednotnou minci a dal razit v Kutné Hoře jednu z nejvýznamnějších mincí středověku, pražský groš.
Počátky křesťanství v Čechách jsou spojeny s knížetem Bořivojem a jeho manželkou Ludmilou, kteří přijali křest z rukou Metoděje na Velké Moravě. Bořivoj je také spojen se stavbou prvního kostela – kostela svatého Klimenta na Levém Hradci.
Dvacetiletý král Jan byl konfrontován s politickými povinnostmi ve Svaté říši římské i v Českém království. V případě volby nového říšského krále byl konečný výsledek, zvolení obou kandidátů, více než překvapivý. V případě domácí politiky Jan čelil postoji domácí šlechty, která se vymezila proti cizincům u dvora, ale naštěstí pro krále byla rozdělena na dva tábory, tudíž její síla nebyla tak razantní. Politika však neblaze zasahovala i do manželského soužití královského páru.
Pořad zachycuje mládí mistra Jana Husa, jeho studia na univerzitě a vysvěcení na kněze, v pasáži jsou obsaženy i ukázky z jeho kázání.
Uctívání svatých patří k důležitým částem dějin církve. Zejména v počátcích křesťanství šlo hlavně o vzor pro věřící. Podívejte se, jak se rodil kult svaté Ludmily.
Husitské období bylo završeno diplomatickou akcí Zikmunda Lucemburského. Když se mu nedařilo husity porazit, vedl s nimi v Basileji jednání. Tzv. basilejská kompaktáta byla výsledkem, který znamenal druhou korunovaci Zikmunda českým králem. Na pozadí jednání ale proběhla i „bratrovražedná“ bitva u Lipan.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.