01:13
Ve středověku se obrazy malovaly především pro kostely a kláštery. Lidé se na ně chodili dívat, protože vyprávěly příběhy. Co o nich ale víme? Proč, jak a kým byly namalované? Speciální metoda používající infračervené světlo nám dovolí proniknout vrstvami barev skoro jako kouzlem a odhalit… Zamalovaná tajemství.
Jak se dá rozvíjet fantazie? Stačí se dívat na skvrny na zdech, na mraky... Skvrnami se inspirovali i čeští umělci. Prohlédněte si dílo Vladimíra Boudníka v pořadu Skobičiny.
Už jste někdy slyšeli pojem Maroldovo panorama? Že ne? Nevadí, ale o bitvě u Lipan, která jednou provždy ukončila husitské války, jste snad už slyšeli. A právě tuhle bitvu umělecky unikátně zpracoval český umělec Luděk Marold, který svým dílem vdechl život jedné z nejvýznamnějších bitev v české historii. Kde ho můžete vidět? To všechno se dozvíte.
Kdo by neznal myšáka Mickeyho. Mickey Mouse vznikl ve 30. letech 20. století. První zvukový kreslený film byl natočen právě s tímto myšákem. Oblíbenec malých i velkých již oslavil své 90. narozeniny!
Před sto lety se v Plzni zrodila díky Josefu Skupovi loutka, která si získává své příznivce dodnes. Asi znáte loutku Josefa Spejbla, ke které postupně přibyly loutky Hurvínka, Máničky a Žeryka. Vzniklo i Divadlo Spejbla a Hurvínka a jeho aktéři se objevili v mnoha filmech. Hlavním postavám nejdříve svůj hlas zapůjčil autor loutky, později Miloš Kirschner.
Myslíte si, že když malíř namaluje dva podobné obrazy, že jsou stejné? Jan Zrzavý namaloval dvě Kleopatry a v dnešních Skobičinách se dozvíte, že dva podobné obrazy vůbec nemusí být stejné.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.