00:34
1. květen 1953 se v historii České televize považuje za počátek pravidelného televizního vysílání. Od kdy a jak probíhaly dřívější pokusy? Ve které české obci vznikl televizní výzkumný ústav? A která velká akce byla promítána na prvních několik televizních obrazovek?
V roce 1955 se v televizi odvysílal první živý přenos hokejového zápasu a vzniklo tak i nové televizní povolání, komentátor. Kam až mělo vysílání dosah? Jaká část zápasu se odvysílala? Jaká k tomu byla potřeba technika? A jak tento hokejový zápas ovlivnil prodej televizorů?
Televize je součástí mnohých českých domácností. Je s námi už více než 100 let, ale za tu dobu se značně vyvinula. Než se ovšem dostane k nám domů, musí se vyrobit. Do jedné továrny v Plzni, kde se dnešní televize montují, nás zavede reportáž z Wifiny.
Od roku 1996 slavíme Světový den televize. Ale kdy poprvé proběhl přenos obrázků po telegrafických drátech? Dokážete si dnes představit život bez televize? Kolik hodin denně u ní trávíte?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena osobnost kazatele Jana Husa a jeho kritika církve, která vedla až k jeho upálení na hranici 6. července roku 1415.
Vydejte se s námi do Archeoparku Pavlov, který byl postaven přímo na archeologickém nalezišti, a pravěká atmosféra zde na vás přímo dýchá. V Air Parku ve Zruči u Plzně se můžeme podívat dovnitř bývalého prezidentského speciálu, ve kterém létali Václav Klaus a jeho předchůdce Václav Havel. Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou pak skloubí historii s moderními technologiemi. V Dolních Vítkovicích nás čekají expozice podle dobrodružného spisovatele Julese Verna a také velké technické muzeum. Areál bývalých železáren má prostě velký potenciál. V zaniklém cínovém dole Jeroným u Sokolova se vydáme pod zem do hloubky 35 metrů a na závěr se podíváme na draka.
Poslední den v kalendářním roce má svátek Silvestr a s ním slavíme i my všichni. Vzpomínáme, bilancujeme a také si přejeme do nového roku vše dobré. Ukážeme si přípitky v různých jazycích, jedno mají společné: přání všeho dobrého, tedy hlavně zdraví.
Pojďme se společně podívat na historii naší nejstarší vysoké školy. V době, kdy na český trůn usedl český císař Karel IV., založil Karlovu univerzitu. Dnes je to nejvýznamnější škola v Čechách, kde studoval kdysi třeba i Jan Hus a Karel Čapek.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.