52:30
Celý film
Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie. Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy.
První díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1837, kdy svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct let a rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií se zdá být o patnáct let starší úředník pod penzí, Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.
Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám.
Velká válka skončila. Nová éra začíná. Uprostřed žalu, zklamání a starých strachů se objevují nové sny a naděje. V září 1939 uzavřelo Německo smlouvu o neútočení se Sovětským svazem a napadlo Polsko. Začíná druhá světová válka.
Historici a novinář přibližují, proč vzniklo uskupení V4 (Visegrádská čtyřka), jehož je Česká republika členem společně s Polskem, Maďarskem a Slovenskem. Základem byla snaha přistoupit k Evropské unii a NATO. Tento útvar byl užitečný nejen pro vyměňování zkušeností, ale také pro vytvoření společenství dostatečně velkého, aby jej musel, čistě pragmaticky řečeno, zbytek EU brát vážně.
V souvislosti s bolševickou revolucí a občanskou válkou v Rusku emigrovaly tisíce občanů bývalého Ruského impéria, a to i do Československa. Po skončení 2. světové války však mnoho z nich čekalo internování zpět do SSSR, resp. do gulagů. Více se o pronásledování ruských emigrantů v Československu dozvíme od historiků v pořadu Historie.cs.
Obec Hnanice se nachází jižně od Znojma na moravsko-rakouských hranicích. Před rokem 1945 byla osídlena téměř výhradně německy mluvícím obyvatelstvem. Většina z nich přirozeně tíhla k Rakousku. Po válce byla obec znovu osídlena, z původních obyvatel zůstala jen jedna smíšená rodina. Život v obci však byl velmi těžký, ležela totiž v pohraničním pásmu. Jak se během dějin obyvatelé vyrovnali?
Pasáž popisuje zásobování a hlad v Rakousku-Uhersku během první světové války, analyzuje jeho příčiny a dopad na výsledek války.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.