52:30
Celý film
Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie. Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy.
První díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1837, kdy svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct let a rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií se zdá být o patnáct let starší úředník pod penzí, Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.
Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám.
Velká válka skončila. Nová éra začíná. Uprostřed žalu, zklamání a starých strachů se objevují nové sny a naděje. V září 1939 uzavřelo Německo smlouvu o neútočení se Sovětským svazem a napadlo Polsko. Začíná druhá světová válka.
Ponižující útěk do Ameriky se paradoxně mění ve veliké, nezměrné štěstí. Mattoni nachází to, v co již nedoufal, velkou a šťastnou lásku. Zachmuřená Evropa zmizela, teď žije americkou svobodou a dynamikou, učí se být Američanem. Jeho americká pobočka firmy Mattoni roste a vzkvétá, jeho osobní život se podobá ženskému románu. Poprvé v životě si se svou láskou Viki dopřává dovolenou na břehu moře.
Egon Bondy byl představitelem českého undergroundu, originálním filozofem, a především básníkem. I když byl zapálený marxista, kritizoval poúnorový režim, zároveň ale několikrát spolupracoval se Státní bezpečností. Na protest proti rozdělení Československa přijal slovenské občanství a odešel do Bratislavy. Poslechněte si stručný medailonek o jeho životě a tvorbě.
Video pojednává o českých námořnících na Jadranu. V roce 1914 museli i oni narukovat a stali se námořními vojáky. Během války zažívali drastické životní podmínky spíše než bojové nasazení, a i proto je ostatní legionáři po válce nechtěli přijmout do svých řad.
Příběh třetího odboje, skupiny kolem bratří Mašínů, je známý jako žádný jiný. Názory na jejich způsob boje s komunismem rozdělují českou společnost na dva tábory. Pro někoho jsou vrazi, pro někoho hrdinové. Jeden z nich, Josef Mašín, mluví o akcích skupiny a o tom, jak došlo k oněm tragickým událostem, kdy za sebou nechávali mrtvé.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.