00:50
Spisovatel vypráví o svém životě, proč nepíše o holokaustu, proč sympatizoval s komunismem a proč zůstal v zemi, i když věděl, že bude zakázaným autorem. Zamýšlí se nad současným (demokratickým) systémem a nad deficitem mimořádných osobností. Závěrem přibližuje svůj tvůrčí proces a způsob, jakým své texty opravuje. Chce Ivan Klíma ještě nějaký román napsat?
Spisovatel Ivan Klíma vypráví o tom, co ho přivedlo k psaní, jak začínal jako spisovatel, a popisuje čas, který strávil v koncentračním táboře v Terezíně.
Výklad důležitých událostí v životě Karla Jaromíra Erbena, včetně citací z jeho díla. Pořad spisovatele zasazuje do kontextu historických událostí.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena aféra s nálezem Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského a spor o jejich pravost.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě nejslavnějšího českého básníka. Poslechněte si vyprávění o tom, jak básník vidí svět. Jaroslav Seifert chtěl být původně malířem, ale poezie u něj zvítězila. Pomohl založit Devětsil, vystupoval proti komunismu, podepsal Chartu 77 a získal Nobelovu cenu za literaturu.
Krátké představení českého spisovatele Ivana Klímy: nadaný vypravěč, jehož díla byla přeložena do mnoha jazyků, ale v našem prostředí nesměl přes 20 let publikovat.
videem lze nahradit učitelovo povídání o autorovi
Hluboká citlivost vůči blízkým i vzdáleným, vůči světu kolem nás. Deníkové zápisky, které zkoumají pradávné pouto mezi člověkem, přírodou a vesmírem nebo pochmurná inventura lidské existence? Spolek Litera uděluje každý rok ceny za nejzajímavější literární počiny celkem v devíti kategoriích. Jaké tři knihy v kategorii poezie se v roce 2024 probojovaly do nominací?
Česká hudební skupina Hm... zhudebňuje texty českých klasických i současných básníků. V pasáži pořadu Písně českých básníků zazní Kuplet o ženské emancipaci z alba Plán na zimu s textem Františka Gellnera.
Josef Čapek byl nejen nadaný spisovatel, ale i malíř a výtvarník. Maloval od malička. Starší bratr neméně slavného spisovatele Karla Čapka se dostal do povědomí dětí díky oblíbené knížce Povídání o pejskovi a kočičce, kterou napsal a nakreslil pro svou dceru Alenku. Vymyslel také slovo robot. Protože se otevřeně vysmíval nacistům, ti ho, jakmile uchvátili moc v naší zemi, uvěznili a bohužel nakonec našel smrt v koncentračním táboře pár dní před koncem války.
Mlčet, nebo říct svůj názor? Žít v pravdě, nebo ve lži? A za jakou cenu? Úryvek z eseje „O totalitě a možnostech boje proti ní“ v podání Anny Fialové, Anny Kameníkové a Evy Josefíkové napoví, že lze žít v pravdě. Video vzniklo v produkci Knihovny Václava Havla.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.