12:03
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Příroda nás opravdu umí potěšit a nabít energií. Umíme se však správně chovat na výletě do přírody? Co se smí a co naopak nesmí dělat? Pojďme si připomenout základní pravidla chování v lese. A nezapomeňte si udělat závěrečný kvíz!
Bojíte se rádi? Slavíte rádi Halloween? Víte ale, odkud tento zvyk pochází? Slyšeli jste někdy o halloweenské nebo Jackově lucerně? Znáte svátek všech zesnulých? Pokud vás něco z toho opravdu zajímá, máte skvělou příležitost se dozvědět více. Tak pojďme na to.
Parník je plavidlo poháněné vodní párou, kterou získává spalováním paliva a ohříváním vody. Na české Vltavě je jeden funkční parník, který vás může svést na Slapy či do pražské zoo. Jaká je posádka parníku, jak rychle parník pluje... vše kolem něj se dozvíte v reportáži z Wifiny.
O volbách se mluví nejen mezi dospěláky. Možná jste se zúčastnili třídních voleb, kde jste si zvolili svého zástupce do školního parlamentu, ale víte, jak to doopravdy chodí při dospěláckých volbách? A kdo rozhoduje v naší zemi? Co je to politická strana a volební program? Žeprej nám jednoduše a rychle pomůže pochopit, co to ty dospělácké volby jsou. A proč se jim říká dospělácké? To proto, že voleb se může zúčastnit každý občan ČR starší 18 let.
Pojďte se s námi podívat, jak to chodí na televizním natáčení. Povídat si o tom budeme s Martinou Coufalovou, vedoucí produkce v České televizi. Zjistíme, kdo má při natáčení co na starosti, kolik je k tomu potřeba profesí a s čím vším je třeba při této práci počítat.
Víte, že jogurt vznikl vlastně omylem a čokoláda byla kdysi považována za lék? Na čem si pochutnávali lovci a sběrači nebo proč v Indii nejedí hovězí maso? Kdo je vegetarián, co je to obezita a jak se připravují palačinky? Máte svoje oblíbené jídlo? Tak začněte s Brďem zkoumat.
Přímo v našem okolí můžeme objevovat věci, které jsme neznali. Patří k nim i pravidla, jak se vhodně chovat k lidem, kteří neslyší. Osvojit si takovou etiketu může být i docela legrace. Pepa nám vysvětlí základní pravidla, např. proč je důležité stát k neslyšícímu čelem, aby viděl na naše ústa, a artikulovat zřetelně a pomalu.
Valašskou ves Vizovice proslavilo tradiční pečivo, které o Vánocích zdobí nejednu domácnost po celém světě. Jaká je jeho historie? Jak se vyrábělo dříve a jak dnes? A co symbolizovaly jednotlivé figurky?
Při jídle se dodržují ustálená pravidla. Maso se vždy krájí nožem a na talíři se udržuje pořádek. Také mlaskání či srkání ke slušnému stolování rozhodně nepatří. Vyzkoušejte si, jestli znáte základní pravidla stolování v závěrečném kvízu.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.