10:39
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Při jídle se dodržují ustálená pravidla. Maso se vždy krájí nožem a na talíři se udržuje pořádek. Také mlaskání či srkání ke slušnému stolování rozhodně nepatří. Vyzkoušejte si, jestli znáte základní pravidla stolování v závěrečném kvízu.
E-sport se těší stále větší popularitě mezi lidmi. Co to ale ten e-sport je a kde se vzal? A hýbe se u něj člověk, když jde primárně o hraní her na počítači? Jak vypadá strategie a jak přesvědčit rodiče, aby vás podpořili? Více o e-sportu se dozvíte v reportáži z Wifiny.
V každém správném masopustním průvodu nesmí chybět masopustní maškary. Víte, co symbolizovala maškara koně? Myslíte, že si ji dokážete vyrobit doma? Zkuste to, je to velmi snadné. Potřebovat budete kartón, krabici, šablonu koně, provaz, pevnou lepicí pásku, šídlo, nůžky, zalamovací nůž, bílý a černý fix a zalamovací kleště.
Pojďme se společně podívat na video o cestovateli Miroslavu Zikmundovi. Již od dětství toužil cestovat a miloval cizí jazyky. Jako šestnáctiletý vlakem navštívil Podkarpatskou Rus. Spolu s Jiřím Hanzelkou procestoval Afriku, Jižní Ameriku i Asii. Později českoslovenští komunisté zakázali cestovatelům vydávat knížky, až po pádu komunistického režimu mohli opět cestovat a vydávat cestopisy.
Pokud rádi jíte, pak víte, že jídlo musí být nejen chutné, ale také zdravé a musí dobře vypadat. Být profesionálem ve vaření je druh umění. Právě šéfkuchařem by se chtěl stát dvanáctiletý Vojta. Společně s ním se seznámíme s Alešem Řezníčkem, zástupcem šéfkuchaře jednoho předního pražského hotelu. Podíváme se do hotelové kuchyně, Vojta se bude ptát na klady a zápory tohoto povolání.
Ke každému svátku patří nějaký slavnostní pokrm. Ve Francii na oslavu svátku Tří králů pečou koláč, ve kterém je zapečená figurka. Ten, kdo ji najde, může si celý den hrát na krále nebo na královnu. Tradice vznikla na dvoře Ludvíka XIV.
Bude muset táta narukovat? Co dělat v případě výbuchu? Co když se ozvou sirény, když budu sám? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří odborná garantka Leona Jochmanová.
Umíš číst? Dnes to umí skoro každý, ale jak vznikla písmenka? Brďa zajímá historie jejich vzniku. První písemné záznamy byly pro nás hodně zvláštní. Jednalo se o obrázkové a klínové písmo. Také se nepsalo na papír, ale na hliněné destičky, papyrus či pergamen.
Kdo nechtěl být jako malý popelářem? Zajezdit si na stupínku kukavozu a zvládnout nakládku a vykládku popelnic? Jenže být popelářem je poměrně náročná profese, která s sebou nese také určitou zodpovědnost. Za co? Co všechno profese popeláře obnáší, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.