10:39
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Při jídle se dodržují ustálená pravidla. Maso se vždy krájí nožem a na talíři se udržuje pořádek. Také mlaskání či srkání ke slušnému stolování rozhodně nepatří. Vyzkoušejte si, jestli znáte základní pravidla stolování v závěrečném kvízu.
Zápalky jsou obyčejná věc, kterou známe všichni. I dnes platí, že děti by si neměly se zápalkami hrát. Věděli jste ale, že první sirky vůbec nebyly ani trochu bezpečné? Kdy a kde vznikly? Kdo je vlastně vymyslel? Jejich rychlý vývoj můžete sledovat v reportáži z Wifiny.
Slovo krize vyjadřuje těžkou chvíli či situaci, kdy je těžké se rozhodnout. Může se týkat ekonomiky či politiky nebo vývoje člověka samotného. Používá se též v medicíně, značí obrat v nemoci pacienta.
Pojďme se společně podívat do Afriky, kde by děti do školy chodily rády, ale nemohou. Školy zde buď vůbec nejsou, anebo jsou nekvalitní. Učí zde často učitelé, kteří sami nemají dostatečné vzdělání. Velmi těžké to také mají děti ve státech, kde zuří válka, jako je například Sýrie. Do školy nechodí ani tisíce dětí, jež jsou s rodiči na útěku.
K čemu slouží stíhačky a kdo je může pilotovat? Vyrábí se stíhačky i u nás v Česku? To a mnohem více o stíhacích letounech se dozvíte v tomto videu z Wifiny.
Mohou holky bojovat? Co má být všechno v evakuačním zavazadle? Když budeme muset taky utéct, budu si moct vzít s sebou hračky? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka z Linky bezpečí Hana Nečina Vaníčková.
Pasáž se zabývá tím, kteří členové patří do vícegenerační rodiny a jak se jim říká.
Pasáž o tom, že vyrušovat ostatní je neslušné.
Má nakupování něco společného s etiketou? Skutečně má. Jsou určitá pravidla, která musíme dodržovat. Znají je určitě i docela malé děti. Dodržujete je? Pak lehce zvládnete i závěrečný kvíz.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.