24:57
Věděli jste, že když si zazpíváte písničku Kočka leze dírou, máte téměř základ pro jednu z nejvýznamnějších skladeb české hudby Vltavu od Bedřicha Smetany? A že si seznam jeho osmi oper můžete zarapovat? A co takhle spojit rockovou písničku o požáru Národního divadla s polykači ohňů? Hostem talk show Dějepic! je osobně mistr Bedřich Smetana, který bude rovněž součástí politického duelu v přímém přenosu, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější z historického pozadí doby autorova života!
Ukázka popisuje zábavnou formou osudy Jana Amose Komenského a jeho dobu obecně, zejména emigraci nekatolíků v době třicetileté války, řádění Švédů v Čechách a uzavření vestfálského míru. Také obsahuje pasáž o mučících nástrojích.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Ukázka formou skečů, fiktivních rozhovorů a scének přibližuje významnou osobnost barokní doby, hraběte Šporka, který vybudoval hospital Kuks. Ukazuje i činnost pátera Koniáše a čarodějnické procesy na Šumpersku.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
Generál Alfred Windischgrätz představuje patrně nejvýraznější figuru revolučního roku 1848. Víme o něm víc, než to, že měl „bílou čepici"? Jaké mýty ho dodnes obklopují? Historici v pořadu Historie.cs diskutují o jeho osobnosti i o tom, co mohlo zapříčinit jeho postoj v otázce „vypořádání se" s revolucí v Praze. Samozřejmě je připomenuto i tragické zastřelení jeho manželky. Zároveň je však poukázáno na důležitou skutečnost, že i v revolučních dnech docházelo ze strany rakouského aparátu ke spravedlivým soudům, nikoli k revolučnímu běsnění.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Zhlédněte zajímavý rozhovor s Eliškou Fučíkovou, ředitelkou odboru památkové péče na Pražském hradě, mimo jiné o tom, co objevila v depozitáři Pražského hradu v pozůstalosti po Rudolfu II. Nejen o důkazech spojení Rudolfa a kabaly, ale také o tom, že Rudolf sice zanechal dědicům astronomické dluhy, ale díky němu byla Praha ve své době kulturním centrem Evropy.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.