24:50
Věděli jste, že když si zazpíváte písničku Kočka leze dírou, máte téměř základ pro jednu z nejvýznamnějších skladeb české hudby Vltavu od Bedřicha Smetany? A že si seznam jeho osmi oper můžete zarapovat? A co takhle spojit rockovou písničku o požáru Národního divadla s polykači ohňů? Hostem talk show Dějepic! je osobně mistr Bedřich Smetana, který bude rovněž součástí politického duelu v přímém přenosu, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější z historického pozadí doby autorova života!
Ukázka popisuje zábavnou formou osudy Jana Amose Komenského a jeho dobu obecně, zejména emigraci nekatolíků v době třicetileté války, řádění Švédů v Čechách a uzavření vestfálského míru. Také obsahuje pasáž o mučících nástrojích.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Ukázka formou skečů, fiktivních rozhovorů a scének přibližuje dobu raného novověku na osudech významného českého šlechtice, Petra Voka z Rožmberka. Rožmberkové se považovali za nejvýznamnější rod v našich zemích.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
Barokní architektura se projevila i na českém venkově. Nejsou to jen kapličky, kostely, boží muka, ale i venkovská stavení, která mají barokní podobu. Patrně nejznámější vesnicí, která má barokní ráz do dnešních dnů, jsou jihočeské Holašovice, které jsou i zapsány na seznam památek UNESCO. Jenže jejich historie se nezačala psát až v baroku.
Poutník přichází zpátky mezi učené. Chce se stát učitelem. Samotnému rektorovi ukáže svět přes modré brýle, které dostal. Ten se na krásu světa nemůže vynadívat. A Poutníkovi dovolí, aby o tom světě učil své žáky. Tak se Poutník stane učitelem národů.
Dřevěný kostel ve Velké Lhotě na Valašsku je unikátní stavbou, která se dochovala ve své původní podobě do dnešních dnů. Stavba vznikla po vydání tolerančního patentu Josefa II., ale přesto nemohla mít věž ani zvon. Podívejte se na stručný medailon kostela, v němž na konci 19. století dvacet let působil jako farář autor Broučků Jan Karafiát.
Pořad přibližuje život autora prvního českého herbáře Pietra Andrey Mattioliho. Přináší jeho životopis a zařazení do historického kontextu doby, představuje význam jeho díla, včetně ukázek.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.