Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Vesmír a Země

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 176

Galaxie v Andromedě

09:24

Galaxie v Andromedě

Galaxie Andromeda, známá také jako M31, je spirální galaxií nejbližší naší mateřské Mléčné dráze. Leží ve vzdálenosti zhruba 2 500 000 světelných let. Kde můžeme tuto galaktickou krásku na noční obloze najít? Můžeme se na ni podívat i malým dalekohledem?

Galaxie a černé díry

03:27

Galaxie a černé díry

Co bylo dřív: Galaxie nebo její černá díra? Astrofyzikové z Evropské jižní observatoře snad budou moci na tuto otázku odpovědět. Našli totiž velmi neobvyklý jev, osamocenou černou díru. Černé díry a její aktivní formy totiž obvykle leží uprostřed galaxií. Objev pět miliard let vzdáleného kvasaru ale ukázal, že tyto vesmírné úkazy by si mohly díky výtryskům hmoty a energie do nedaleké galaxie vytvořit nové hvězdy a galaxii si pak přitáhnout. Jinými slovy: nové černé díry si mohou vytvořit vlastní galaxii a tu si pak obléknout.

Pokus: Jak změřit průměr Slunce

07:38

Pokus: Jak změřit průměr Slunce

Horká koule plazmatu, kterou nazýváme Sluncem, nám zajišťuje veškerou energii a umožňuje vidět vše kolem nás. Zamysleli jste se někdy nad tím, jak daleko se od nás nachází a jak je vlastně velké? Odpovědi na tyto otázky nám zajistí jeden z domácích experimentů: Změříme velikost Slunce díky pouhému papíru, tužce a pravítku. Podívejte se, jak na to.

Interferometrie

04:18

Interferometrie

Astronomové neustále zostřují svůj pohled do vesmíru. Chtějí vidět stále větší podrobnosti na povrchu hvězd nebo zamýšlí prověřit okolí černých děr. To jim umožní interferometrie, díky níž se propojí světlo shromážděné z vesmíru dvěma a více dalekohledy, čímž se vytvoří virtuální dalekohled mnohem větší než ten, kterým se původně dívali.

Hledání mimozemské civilizace

06:32

Hledání mimozemské civilizace

Jsme v celém ohromném vesmíru sami? Nebo tam někde jsou jiné inteligentní bytosti? Jak je najít? Tentokrát se staneme účastníky obrovského mezinárodního pátrání po mimozemšťanech. Seznámíme vás s projektem SETI, jehož podstatou je analýza signálů z vesmíru, které neustále zachycuje obří radioteleskop Arecibo.

Historie Hubbleova dalekohledu

05:24

Historie Hubbleova dalekohledu

Hubbleův dalekohled není prvním dalekohledem ve vesmíru a určitě nebude ani poslední. Jeho výjimečnost však spočívá v tom, že je jediný, který mohou opravovat lidé. Ukážeme historii tohoto dalekohledu a připomeneme, jak změnil náš pohled na vesmír.

Prapodivné galaxie

03:20

Prapodivné galaxie

Jeden z posledních snímků pocházejících z Hubblova vesmírného dalekohledu zachycuje jakousi podivnou a jasnou galaxii. Astronomové zjistili, že je výsledkem srážky dvou spirálních galaxií, které nyní již téměř zcela splynuly. Základy původních galaxií ale stále ovlivňují vzhled i chování té nové. Tento objekt byl centrem pozornosti Hubblova vesmírného dalekohledu a jeho několika sourozeneckých vesmírných sond, které soustavně mapují naši oblohu.

Čištění zrcadel dalekohledů

06:02

Čištění zrcadel dalekohledů

Každou noc po celý rok Velmi velký dalekohled Evropské jižní observatoře otevírá své obří oči a prohlíží si překrásnou jižní oblohu. Každé oko je tvořeno velkým zrcadlem o poloměru 8,2 metru. Jeho úkolem je shromažďovat světlo a odrážet jej do optického systému, který pak sestaví ostrý obraz vesmíru. Udržet tyto oči jasné je však náročný úkol. Zrcadla se musí pravidelně čistit, protože i tenká vrstva prachu na něm zkresluje jeho vidění.

Lovec exoplanet

03:32

Lovec exoplanet

Více než třicet nových planet nacházejících se mimo naši sluneční soustavu objevil neobyčejně bystrý lovec planet. Úspěšný přístroj zvaný HARPS se tak stal miláčkem astronomů. Pro lidstvo už vyhledal více než 75 exoplanet ve třiceti různých planetárních systémech a pokračuje dál. Vyhledávání exoplanet je jedním z nejdynamičtějších oblastí astronomie.

Historie slunečních hodin

02:58

Historie slunečních hodin

Než vznikly mechanické hodiny, lidé používali ty sluneční. Někdy ovšem dalo dost práce je nastavit. Pozastavujete se nad slovem „nastavit“? Není to tak jednoduché, v létě by mohly ukazovat jiný čas než v zimě. Proč? Kdy tenhle problém lidé vyřešili? A kde je na jednom místě nejvíce slunečních hodin? Kolik jich v České republice dohromady najdete?

Zprávičky: Jiří Grygar

01:29

Zprávičky: Jiří Grygar

Pojďme se společně podívat na život známého astronoma Jiřího Grygara, který vesmír celý život zkoumal, psal o něm a přednášel. Dozvíme se i to, že měl na prvním stupni problémy s matematikou. A přitom vychoval generace zájemců o astronomii. Jeho zájem o hvězdy a planety vzbudila knížka ,,Vesmír novýma očima". Jiří Grygar jako první použil v češtině výraz ,,velký třesk". Dokonce existuje planetka, která nese jeho jméno.

Mapování vesmíru

03:33

Mapování vesmíru

Na Evropské jižní observatoři na hoře Paranal v Chile pracuje dosud nejmocnější dalekohled na světě, který dovede snímat obrázky ve viditelném i infračerveném světle, odtud pochází i jeho název VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy). Jeho úkolem je mapování oblohy v mnohem větší hloubce a ostrosti, než bylo kdy předtím možné. Takže by měl pomoci odhalit záhadnou povahu temné hmoty a temné energie a vyhledávat záhadné objekty, jako jsou vzdálené kvazary v raném vesmíru.

Načíst další videa
Probíhá načítání