Podívejte se na krátké video, ve kterém Zdeněk Svěrák vypráví příběh složený ze samých rčení. Znáte význam všech z nich, nebo jste některá slyšeli poprvé?
Josef Jungmann představuje jednu z největších postav spojenou s érou národního obrození. Jak lze popsat jeho přínos českému jazyku i národu? Kterým všem oborům se profesně věnoval? A jak významný byl jeho překlad Miltonova Ztraceného ráje? O těchto otázkách diskutují historici v pořadu Historie.cs.
V krátkém videu uvidíte Karkulku, která se diví tomu, jak by měla pohádka o ní vypadat. Měla by sníst myslivce i s vlkem. Vyplňte s dětmi po zhlédnutí ukázky pracovní list. Zvládnete opravit všechny popletené věty z pohádek?
Rumburak a Blekota se vydávají do světa lidí. Oproti pohádkovému světu je v ukázce překvapí jiný typ oblékání i některá slova, která si vyloží úplně jinak, než je jejich pravý význam.
Pan Majer se díky kouzelnému zvonečku ocitne v pohádkové říši, kam ho přenese čaroděj Rumburak. V krátkém videu uvidíte několik pohádkových postav, které tam potká. Podívejte se, jaký malér během malé chvilky způsobí.
V pasáži se zaměříme na vliv informačních a komunikačních technologií na současnou češtinu, pronikání anglicismů do české slovní zásoby jako způsobu obohacování slovní zásoby přejímáním z cizích jazyků i na využití internetu při práci jazykovědců.
Pranostika je drobný útvar lidové slovesnosti. Týká se předpovědi pro určité dny či období, zvláště ve vztahu k zemědělství a počasí. Slovo pranostika vychází z řeckého prognósis neboli předpověď a v Česku bylo zmíněno již v roce 1587. Ve videu se Jů a Hele snaží vymyslet vtipné únorové pranostiky.
Výmluvná dohazovačka poradí, jak oženit hlavního hrdinu, starého mládence Podkolatova, vybere nevěstu, vylíčí její přednosti a snaží se Podkolatova zbavit strachu dostat se do „chomoutu“.
Výklad profesní mluvy mimů je uveden humornou scénkou. Následně český mim Radim Vizváry vysvětluje význam jednotlivých výrazů z jazyka mimů. Víte, co je pantomissimo, pierot nebo mimismus?
Před sto lety poprvé na premiéře divadelní hry Karla Čapka R.U.R. zaznělo slovo robot. Slovo se ujalo a používá se po celém světě dodnes. Vymyslel ho Josef Čapek jako odvozeninu od tehdy užívaného slova robotovat, tedy pracovat pro svého pána. A o čem ona divadelní hra je?
Výklad profesní mluvy tatérů uvádí humorná scénka a následně tatér Tomáš Stropek vysvětluje význam jednotlivých výrazů. Víte, co je pin up nebo stínovaný freehand?
Výklad profesní mluvy truhlářů uvádí humorná scénka a následně truhlář Karel Švec vysvětluje význam jednotlivých výrazů. Víte, co je špicpor nebo fušvanc?
13 208
742
4 510
1 241
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.