04:28
Opravdu se člověk setkává s fyzikou v běžném životě tak často, že se jí musí učit? Budeme jeden den sledovat Kláru a uvidíme, kolik fyziky v něm najdeme. Klára se seznámí s rovnoměrným přímočarým pohybem, nerovnoměrným pohybem, odporovou silou, zákonem akce a reakce, setrvačností, tlakovou silou a hybností.
01:21
U konstrukcí silných jeřábů se využívá velkých kladkostrojů s mnoha páry volných i pevných kladek. Princip jednoduchých strojů využívají různé nástroje a nářadí, které slouží k usnadnění manuální práce. Například nůžky a kleště jsou vlastně dvojzvratnou pákou, ale louskáček pracuje na principu páky jednozvratné. Dláto nebo hoblík jsou typickým příkladem klínu. Šroubovák a kolovrátek jsou vlastně kolo na hřídeli. Na bázi šroubu pracuje třeba svěrák nebo truhlářská svěrka.
06:23
Doba spalování fosilních paliv se nutně blíží svému konci. Vědci na celém světě zkoumají nejrůznější energetické zdroje, které jsou obnovitelné a přátelské k životnímu prostředí. K takovým zdrojům patří i vítr. Jak si vyrobit vlastní větrník? A jak spočítat, kolik energie vyrobí?
06:47
Ve Slunci se neustále spojují jádra vodíku za vzniku hélia. Jedná se o základní zdroj energie na Zemi a jeden z obnovitelných zdrojů energie. Jak tuto energii využít ve sluneční elektrárně za pomoci fotovoltaických článků? A jak vyrobit sluneční koncentrát?
09:11
Přenos potenciální energie na kinetickou není zdaleka ideální proces. Částečně totiž dochází ke ztrátě energie, která se mění na teplo. Přeměnu potenciální energie na pohybovou energii lze v praxi využít například pro výrobu pohonu jednoduchého samohybu. Tento princip je použit třeba v dětském autíčku. I staří Římané uměli přeměnu energie využít ke konstrukci katapultu.
00:00
Za jak dlouho se ohřeje voda na hrnek kávy, pokud elektrickou energii vyrábíme pomocí rotopedu? Lze převést elektrickou energii bezdrátově? Kolem vysílací antény, jíž protéká proud, se vytvoří magnetické pole. Toto pole indukuje elektrické napětí v přijímací anténě, která pak napájí spotřebič. Vložíme-li do elektromagnetického pole zářivku, bude svítit. Lze efektivně přenášet energii o výkonu kilowatty na vzdálenost několik desítek centimetrů s účinností až 95 %?
05:44
Jak se dá bezdrátově přenést elektrická energie? Touto myšlenkou se zaobíral již Nikola Tesla, který přispěl k mnoha vynálezům v oblasti elektřiny a magnetismu. Aby byl přenos energie účinný, je třeba využít rezonančních objektů vázaných magnetickým polem. Michael vám se svými společníky ukáže několik pokusů demonstrujících bezdrátový přenos energie.
03:26
Návod, jak si vytvořit vlastní parní kotel z brček a plechovky od nápoje. Ukázka sestrojení loďky poháněné modelem parního stroje.
09:33
Jaké byly počátky získávání mechanické síly? Pomocí experimentu je dokázána přeměna tepelné energie v pohybovou. Ukázka obsahuje i animaci vodního čerpadla vynálezce Thomase Newcomena, které se stalo základem pro vznik parního stroje.
03:19
Historie vzniku vodního čerpadla. Ukázka představuje také vysvětlení principu fungování tohoto stroje.
02:47
Návštěva jaderné elektrárny Dukovany. Na schématu je vysvětleno, jak funguje. Ukázka palivového článku a porovnání množství jaderného paliva spotřebovaného za jeden rok s množstvím spotřebovaného uhlí v tepelných elektrárnách.
04:09
Co to jsou a jak fungují solární panely? Ukázka také přibližuje, kdy byly vynalezeny a kdy se začaly používat pro výrobu elektřiny.