Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Hospodaření a ekonomika

Rozšiřující materiály:

Stupeň vzdělání:

Řadit podle:

Seřadit podle...

Zobrazuji 1-12 z 59
Investice a jejich rizikovost
03:26

Investice a jejich rizikovost

Upozornění na riziko investic. Při investování je nutné se zamyslet nad možnou ztrátou investovaných prostředků. Například akcie patří mezi cenné papíry, jejichž hodnota může často kolísat, proto jsou velmi rizikové. U investování je důležité mít znalosti oboru, ve kterém chcete investovat. Můžete si také najmout investičního poradce.

Dluhová situace: Práce na HPP nebo brigáda
03:13

Dluhová situace: Práce na HPP nebo brigáda

Příběh zadluženého muže, který není schopen najít si dlouhodobou práci a upřednostňuje brigády. Pokud však nebude mít stálou práci, není možné jednat s bankovními institucemi o řešení jeho dluhové situace.

Vstup České republiky do EU
04:30

Vstup České republiky do EU

Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.

Rodinný rozpočet a dluhy
04:52

Rodinný rozpočet a dluhy

Video představuje rozpočet mladé rodiny, která má přes dvacet různých dluhů. Finanční poradkyně rozebírá finanční situaci rodiny – její příjmy, výdaje, dluhy – a poté navrhuje řešení.

Akce kulak a selský rod Sotonů
07:28

Akce kulak a selský rod Sotonů

Rod Sotonů patřil k nejstarším selským rodům u nás, bohužel však i jejich hospodářství převrátila naruby doba násilné kolektivizace v 50. letech. Akce kulak způsobila totální rozvrat venkova a venkovské společnosti, která se utvářela celá staletí. V roce 1956 byl hospodář Sotona ve vykonstruovaném procesu odsouzen a následně vězněn. Jeho rodina přišla o rodový statek a veškerý majetek.

První pětiletka
03:13

První pětiletka

Roku 1949 přijalo Československo podle sovětského vzoru tzv. pětiletku neboli pětiletý hospodářský plán. Jednalo se o státní plánování výroby i zemědělství. Ukázka z dobového zpravodajství o první pětiletce.

Příběh vězenkyně: Za podvody ve vězení
04:33

Příběh vězenkyně: Za podvody ve vězení

Mladá žena a matka Lucie se ocitá za podvody a dluhy ve vězení. Jaké plány má do nového života, až vyjde z vězení?

Privatizace státního majetku
03:57

Privatizace státního majetku

Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Na začátku 90. let bylo důležité vyřešit otázky týkající se státního majetku, především jeho privatizace. Václav Klaus se jako tehdejší ministr financí rozhodl pro kuponovou privatizaci. Významným krokem pro český stát byla také privatizace bankovního sektoru, která je spojena s vládou Miloše Zemana.

Závislost na nakupování
01:48

Závislost na nakupování

Příběh mladého páru, který žije spolu, je bez dluhů a slušně vydělává, ale neumí ušetřit peníze. Mladá žena má totiž problém se závislostí na nakupování.

Ideální rozpočet
01:40

Ideální rozpočet

Ukázka finančního plánování, respektive to, jak by měl člověk ideálně procentuálně rozložit svůj příjem na jednotlivé účely tak, aby vyšel dlouhodobě s platem.

Dluhy kvůli drogám
02:42

Dluhy kvůli drogám

Mladá žena popisuje svoji dluhovou situaci, do níž se dostala kvůli drogám, které užívala po dobu pěti let.

Rodinný rozpočet a výdaje za kouření
02:59

Rodinný rozpočet a výdaje za kouření

Představení rodinného rozpočtu pětičlenné rodiny a důraz na to, jakou část jejich rozpočtu ukrajují náklady na kouření.

Probíhá načítání