Pérák byl záhadnou postavou v období protektorátu. Maskovaný mstitel, který údajně po nocích skákal po českých městech a bojoval s nacisty a kolaboranty. Šlo o tzv. městskou legendu a někteří v něj skutečně věřili. Téma bylo po válce umělecky zpracováno v animovaném filmu a natrvalo se tak zapsalo do české kultury. Tím ale „život“ Péráka neskončil, protože filmoví i literární tvůrci se k němu stále vracejí.
Divadelní adaptace životopisné fikce Zamilovaný Shakespeare, známé z oscarového filmového zpracování, se tentokrát zhostilo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci.
Krátká ukázka popisuje rozmach zvukového filmu za první Československé republiky.
Vybrat dětské dabéry není jednoduchá záležitost. Nejdůležitějším předpokladem je, aby dítě umělo dobře a plynně číst.
První dabingy se dělaly živě přímo do televize a rovnou se vysílalo. Koncem padesátých let vznikla dabingová studia na Barrandově i v České televizi. Dabingu se také nevyhnula totalitní cenzura. V současné době je situace dabingu složitá: v produkci se upřednostňují titulky, které jsou levnější, a navíc se diváci díky nim učí cizím jazykům.
Jaké jsou fáze dabingu? Originál musí nejprve přeložit překladatel, pak se dá scénář „úpravci“. Ten vytváří finální verzi scénáře, podle které pak samotní herci dabují.
Video o tom, co je to dabing, dabér a jak se dabuje film. Dále nabízí připomenutí slavných českých dabérů a zabývá se otázkou, co to znamená být dobrý dabér. Vysvětlení rozdílu mezi dabingem a postsynchronem.
První filmovou projekci uspořádali bratři Lumièrové. Dominantami němé éry se staly grotesky a jejich hlavní představitel Charlie Chaplin. Film byl původně němý, černobílý a natáčen ruční klikou. Později přišel na řadu motor a film zvukový a barevný.
Pořad se věnuje otázce, v čem spočívá práce filmových kritiků, a ptá se, zda existuje správná a špatná kritika.
V roce 1947 měl premiéru první československý barevný hraný snímek Jan Roháč z Dubé od režiséra Vladimíra Borského. Než se však barevný film stal běžnou záležitostí, chvíli to trvalo. Barevný materiál byl příliš drahý a chyběly i kvalitní promítací stroje.
Bratři Lumièrové se stali zakladateli kinematografie. V Paříži v roce 1895 poprvé předvedli první dva filmy, jejichž zhlédnutí u diváků vyvolalo obrovské nadšení.
Po skončení první světové války u nás byla založena řada produkčních filmových společností. Nejvýznamnější byla společnost AB Miloše Havla. Miloš Havel také produkoval první zpravodajský filmový týdeník u nás a stal se pro českého diváka objevitelem zvukového filmu.
13 208
742
4 510
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.