Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Elektromagnetické kmitání a vlnění

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 6

Nejpřesnější hodiny na světě

02:40

Nejpřesnější hodiny na světě

Víte, kde se na světě nacházejí ty nejpřesnější hodiny, podle kterých se řídí všechny ostatní? Hluboko v amerických Skalistých horách. Podle nich si řídí svůj čas všechny hodiny na světě. Jsou to hodiny atomické, které pracují na základě elektromagnetického kmitání atomů. Jsou tak přesné, že by potřebovaly 52 miliónů let, aby se odchýlily o 1 sekundu.

Přenos hlasu po paprsku světla

07:46

Přenos hlasu po paprsku světla

Zvuk i světlo se šíří vlnami. Zatímco zvuk se šíří podélným vlněním pomaleji, světlo se šíří příčným vlněním rychleji. Změna frekvence u zvukového vlnění určuje výšku tónu a u světelného vlnění barvu světla. Přestože se jedná o rozdílné typy vlnění, je možné použít světlo k přenosu zvuku.

Pokusy v mikrovlnné troubě

02:39

Pokusy v mikrovlnné troubě

Série pokusů s mikrovlnnou troubou. Jak působí elektromagnetické záření na jídlo ohřívající se v mikrovlnné troubě? Lze v ní rozsvítit žárovku?

Pokusy v mikrovlnné troubě

03:59

Pokusy v mikrovlnné troubě

Vysvětlení, na jakém principu funguje mikrovlnná trouba. Součástí ukázky jsou také nebezpečné pokusy v mikrovlnné troubě, na jejich základě se vysvětlí, v kterých případech mikrovlnka jiskří.

Pokus: Plamen a měděná pružina

01:03

Pokus: Plamen a měděná pružina

Co se stane s hořícím plamenem zapalovače, když ho obklopíme měděnou pružinou? Plamen po chvíli téměř ztratí barvu. Mezi pružinou a plamenem přechází vnitřní energie a teplota, záření plamene má proto nižší vlnovou délku, než je dolní hranice viditelného světla.

Lokátor

10:19

Lokátor

Můžete si auto zabezpečit, jak chcete, ale když se zloději rozhodnou, stejně ho ukradnou. Všechna zabezpečení jsou ale dobrá, protože přinejmenším zloději ztíží cestu k autu a někdy ho i malá překážka stačí odradit. Existují však i zařízení, která nás bez cizí pomoci dovedou k ukradenému autu. Jsou to tak zvané lokátory, které se umístí na některém z ukrytých míst v autě. Velmi pevná a vodě odolná krabička ukrývá techniku, která zaměřuje polohu vozu pomocí družic GPS systému. Díky síti mobilních telefonů vysílá krátké údaje o poloze s přesností 0,75 m. Každý pak může sledovat pouť svého vozu na internetových mapách. Zloději se technologii samozřejmě snaží přelstít.

Probíhá načítání