06:01
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jednoho dne opustila kvůli neshodám rodinu i své dítě a šest let byla na ulici nebo ve squatu. Bezdomovkyně Míša propadla silné závislosti na alkoholu. Co ji do této životní situace přivedlo? A jaké je to žít na ulici?
V osmnácti se člověk stává plně odpovědným za svůj život a začíná si plnit své sny. Každoročně však několik stovek mladých lidí končí na ulici. Často jde o lidi, kteří museli po dosažení plnoletosti opustit ústavní zařízení, ale neměli kam jít. Přežít bez střechy nad hlavou a prostředků není jednoduché: Na živobytí se často vydělává krádežemi či prostitucí, čas se ubíjí alkoholem a drogami. Ještě složitější je z takového života se vymanit. Tomášovi, Michalovi a Karlovi se to povedlo a na temné období už jen vzpomínají. Podělili se s námi o své příběhy.
Nosí staromódní oblečení bez knoflíků, odmítají moderní technologie. Ženy mají vlasy ukryté pod čepcem, muži dlouhý plnovous. Řeč je o konzervativních křesťanech, kterým se říká amišové. Amišové jsou následovníci švýcarského kazatele Jakoba Ammanna, s jejichž uzavřenými komunitami se setkáme v USA (hlavně v Pensylvánii, Ohiu a Indianě) a v Kanadě. Přestože se Spojené státy na první pohled jeví jako náboženský monolit a většina obyvatel jsou křesťané, při pohledu blízka zjistíme, že situace zdaleka není tak jednoduchá.
Otylost čili obezita se podle Světové zdravotnické organizace stává globální epidemií. V Evropě jí trpí pětina populace. Česká republika se v tomto nemilém žebříčku posouvá již na třetí místo. Na příbězích pacientů Endokrinologického ústavu v Praze, mezi kterými je i hudebník Jan Burian, se seznámíme s příčinami jejich celoživotního trápení. Přední obezitolog MUDr. Vojtěch Hainer nám přiblíží příčiny obezity a ukáže možnosti léčby, na jejímž konci mohou být i obdivuhodné výsledky.
Puberta s sebou nese spoustu tělesných proměn. Jaké to jsou? U lidí s dělohou je to mimo jiné nastartování menstruačního cyklu a první menstruace. Jak funguje, co od ní můžete očekávat, jak se s ní vyrovnat a z jakých hygienických potřeb a pomůcek můžete vybírat?
Odkud pochází romský národ? Romové pocházejí z Indie, kde bychom našli jejich kořeny. Odtud se rozšířili přes Balkánský poloostrov do celé Evropy. Mají své tradice, zvyky i svůj jazyk.
Populárně naučný cyklus o emocích v nejrůznějších sférách našeho života, provázený psychiatrem Cyrilem Höschlem. Tento díl upozorňuje na důležitost emocí a různých emočních aspektů u psychiatrických poruch a při jejich léčbě. Je zaměřen na psychiatrii, jež má v celé medicíně ve vztahu k emocím poměrně výsadní postavení. Největší duševní poruchy, jako je bipolární afektivní porucha či úzkostné poruchy, jsou vlastně poruchami nálad či emocí. Chceme upozornit i na důležitost studia emocí při rozvoji závislostí, například na drogách nebo alkoholu. Pořadem provází psychiatr Cyril Höschl.
Diskuse o rovnosti žen a mužů se odehrává na mnoha úrovních, včetně té celoevropské. V roce 2012 řešila tuto problematiku i eurokomisařka Viviene Redingová, která chtěla od roku 2020 zavést kvóty na 40% podíl žen ve vedení velkých firem. Zastánce a odpůrce má takové řešení mezi muži i ženami. Jaké mají argumenty? Díky videu můžete otevřít také debatu nad tím, kam se od roku 2013 posunulo zastoupení žen ve firmách či veřejné sféře v Česku a bavit se můžete i o genderových rozdílech mezi platy, tzv. „pay gap“.
O prostituci mluvíme v naší společnosti jako o šedé zóně, ve které se pohybuje tisíce žen, ale nikdo ji neřeší. Největší motivací jsou rychle získané peníze. A proč? Jsem matka samoživitelka, nemám peníze na uživení dětí, na nájem, mám dluhy, jsem v exekuci, třu bídu s nouzí. Mnohé z žen tvrdí, že poskytování sexuálních služeb je jejich strategie pro přežití.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.